Avatar Andrzej Ożóg Dyrektor Sprzedaży, S&T

Masowe i długotrwałe przejście na pracę zdalną to jedna z tych konsekwencji epidemii koronawirusa, która wywarła największe piętno na rzeczywistości biznesowej.

Firmy szybko wdrożyły narzędzia umożliwiające pracę i współpracę na odległość, a wiele procesów poddano cyfryzacji po to, by ratować ciągłość biznesową. Organizacje funkcjonują teraz zupełnie inaczej, niż jeszcze na początku tego roku. Czy wykorzystają tę zmianę, by zacząć korzystać z zasobów IT w bardziej efektywny sposób?

Wiele wskazuje na to, że trend uwzględniający pracę zdalną  w modelach funkcjonowania firm jest bardzo silny i zostanie z nami na dłużej. Ale już teraz widać, że rozproszenie organizacji i przedłużające się home office ma swoje ciemne strony.

Spadek produktywności? Technologia może pomóc

Zarówno w Polsce, jak i na świecie, pojawił się problem spadku produktywności. Jak donosi firma analityczna Statista,  wśród pracowników w wieku 40-59 lat, co czwarty przyznaje, że efektywność jego pracy spadła w związku z pracą z domu w czasie pandemii COVID-19. Niewiele lepiej sytuacja wygląda w grupie wiekowej 25-39 lat: tutaj spadek efektywności stwierdziło 16 proc. badanych. Problem występuje globalnie, ale można go rozwiązać – klucz leży w technologii.  Opublikowany 7 września 2020 roku pakiet zaleceń Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju wskazuje, że instytucje i polityki powinny skupić się przede wszystkim na zapewnieniu odpowiedniej infrastruktury IT.

Nie kupuj – korzystaj

W nowej rzeczywistości pracy rozproszonej, firmy muszą zweryfikować sposób korzystania z infrastruktury i narzędzi IT. W ślad za tym powinny pójść zmiany w modelach finansowania produktów i usług IT. Opcji jest wiele, a te związane z inwestycją w zakup własnych zasobów powoli odchodzą w przeszłość na rzecz modeli usługowych, w których firmy ponoszą koszty zasobów IT proporcjonalnie do ich wykorzystania. Brzmi interesująco, tylko czy da się to precyzyjnie zmierzyć?

Cloud Cruiser – co do bajta, co do grosza

HPE w 2017 roku pozyskało narzędzie Cloud Cruiser, silnik analityczny umożliwiający precyzyjny pomiar płatności za użycie zasobów GreenLake.  Metryka i analityka, jaką oferuje dzięki temu GreenLake pozwala badać użycie rdzeni procesorów, wykorzystanie pamięci, czy maszyn wirtualnych w dowolny, zależny od preferencji klienta sposób.

W ramach GreenLake HPE zapewnia dostęp do portalu, który przedstawia szczegółowe pomiary zużycia według projektu, jednostki biznesowej lub klienta zewnętrznego.

Takie podejście pomaga organizacjom przekształcić ich wewnętrzne IT w prawdziwą usługę wewnętrzną, a oprogramowanie pomiarowe zapewnia rachunek zysków i strat dla każdej usługi IT.

Więcej o rozwiązaniu HPE GreenLake >

Zobacz podobne

04.06.2021

Dzień Informatyka 2021

Nie ma wątpliwości, że informatyka, internet oraz branża technologiczna to obecnie najprężniej rozwijający się sektor. W związku z tym nie dziwi, że w kalendarzu pojawił się specjalny Dzień Informatyka.
13.04.2021

Bezpieczne przechowywanie i udostępnianie danych

W dobie pracy w rozproszonym środowisku ochrona przed utratą zamówień klientów, opóźnieniami w produkcji czy przestojem pracy w firmie stają się kluczowe dla utrzymania ciągłości biznesu.
31.03.2021

Światowy Dzień Backupu

Statystyki wskazują, że każdego roku około 60 tysięcy komputerów ulega awariom, których nawet najbardziej doświadczeni informatycy nie są w stanie odwrócić.

Zapisz się na newsletter S&T

    Dane są podawane dobrowolnie. Podanie danych oznaczonych gwiazdką (*) jest obowiązkowe do otrzymania newslettera.
    Zgoda oznacza możliwość otrzymywania informacji handlowych dotyczących produktów i usług promowanych przez spółki z grupy S&T AG, jak również informacji marketingowych powstałych we współpracy z naszymi partnerami technologicznymi. Mają Państwo prawo do cofnięcia wyrażonej zgody w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania Państwa danych, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej cofnięciem.
    Jeśli chcą Państwo wycofać zgodę, mogą Państwo tego dokonać tutaj.

    Administratorem Państwa danych osobowych jest właściwa spółka z grupy S&T AG, mająca siedzibę w Polsce. Podane dane osobowe będą przetwarzane w celu prowadzenia działań marketingowych, co jest prawnie uzasadnionym interesem Administratora. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu prawach, znajduje się w Polityce prywatności.