Avatar Andrzej Ożóg Dyrektor Sprzedaży, S&T

Masowe i długotrwałe przejście na pracę zdalną to jedna z tych konsekwencji epidemii koronawirusa, która wywarła największe piętno na rzeczywistości biznesowej.

Firmy szybko wdrożyły narzędzia umożliwiające pracę i współpracę na odległość, a wiele procesów poddano cyfryzacji po to, by ratować ciągłość biznesową. Organizacje funkcjonują teraz zupełnie inaczej, niż jeszcze na początku tego roku. Czy wykorzystają tę zmianę, by zacząć korzystać z zasobów IT w bardziej efektywny sposób?

Wiele wskazuje na to, że trend uwzględniający pracę zdalną  w modelach funkcjonowania firm jest bardzo silny i zostanie z nami na dłużej. Ale już teraz widać, że rozproszenie organizacji i przedłużające się home office ma swoje ciemne strony.

Spadek produktywności? Technologia może pomóc

Zarówno w Polsce, jak i na świecie, pojawił się problem spadku produktywności. Jak donosi firma analityczna Statista,  wśród pracowników w wieku 40-59 lat, co czwarty przyznaje, że efektywność jego pracy spadła w związku z pracą z domu w czasie pandemii COVID-19. Niewiele lepiej sytuacja wygląda w grupie wiekowej 25-39 lat: tutaj spadek efektywności stwierdziło 16 proc. badanych. Problem występuje globalnie, ale można go rozwiązać – klucz leży w technologii.  Opublikowany 7 września 2020 roku pakiet zaleceń Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju wskazuje, że instytucje i polityki powinny skupić się przede wszystkim na zapewnieniu odpowiedniej infrastruktury IT.

Nie kupuj – korzystaj

W nowej rzeczywistości pracy rozproszonej, firmy muszą zweryfikować sposób korzystania z infrastruktury i narzędzi IT. W ślad za tym powinny pójść zmiany w modelach finansowania produktów i usług IT. Opcji jest wiele, a te związane z inwestycją w zakup własnych zasobów powoli odchodzą w przeszłość na rzecz modeli usługowych, w których firmy ponoszą koszty zasobów IT proporcjonalnie do ich wykorzystania. Brzmi interesująco, tylko czy da się to precyzyjnie zmierzyć?

Cloud Cruiser – co do bajta, co do grosza

HPE w 2017 roku pozyskało narzędzie Cloud Cruiser, silnik analityczny umożliwiający precyzyjny pomiar płatności za użycie zasobów GreenLake.  Metryka i analityka, jaką oferuje dzięki temu GreenLake pozwala badać użycie rdzeni procesorów, wykorzystanie pamięci, czy maszyn wirtualnych w dowolny, zależny od preferencji klienta sposób.

W ramach GreenLake HPE zapewnia dostęp do portalu, który przedstawia szczegółowe pomiary zużycia według projektu, jednostki biznesowej lub klienta zewnętrznego.

Takie podejście pomaga organizacjom przekształcić ich wewnętrzne IT w prawdziwą usługę wewnętrzną, a oprogramowanie pomiarowe zapewnia rachunek zysków i strat dla każdej usługi IT.

Zobacz podobne

21.10.2020

Sektor publiczny potrzebuje IT w modelu usługowym

Negatywny wpływ pandemii na gospodarkę oprócz bezpośrednich skutków takich jak recesja, czy zmiany w systemach łańcuchów dostaw i produkcji nie oszczędził również sektora publicznego.
21.10.2020

Zasoby IT: nie musisz inwestować, by rozwijać firmę

Kryzys COVID-19 wciąż budzi wiele obaw wśród menedżerów. Jednym z ważniejszych zadań było (i wciąż jest) - zapewnienie efektywności organizacji, które nowa rzeczywistość zmusiła do przejścia na pracę zdalną.
15.10.2020

Home office, a efektywność pracy. Czy istnieją narzędzia, które pozwolą nam ją mierzyć?

Mierzenie efektywności pracy zdalnej to wyzwanie przed którym stajemy nie tylko na poziomie technologicznym, ale przede wszystkim ustawodawczym.

Zapisz się na newsletter S&T

Dane są podawane dobrowolnie. Podanie danych oznaczonych gwiazdką (*) jest obowiązkowe do otrzymania newslettera.
Zgoda oznacza możliwość otrzymywania informacji handlowych dotyczących produktów i usług promowanych przez spółki z grupy S&T AG, jak również informacji marketingowych powstałych we współpracy z naszymi partnerami technologicznymi. Mają Państwo prawo do cofnięcia wyrażonej zgody w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania Państwa danych, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej cofnięciem.
Jeśli chcą Państwo wycofać zgodę, mogą Państwo tego dokonać tutaj.

Administratorem Państwa danych osobowych jest właściwa spółka z grupy S&T AG, mająca siedzibę w Polsce. Podane dane osobowe będą przetwarzane w celu prowadzenia działań marketingowych, co jest prawnie uzasadnionym interesem Administratora. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu prawach, znajduje się w Polityce prywatności.