Avatar Bartłomiej Górecki Key Account Manager, S&T

Kryzys COVID-19 wciąż budzi wiele obaw wśród menedżerów. Jednym z ważniejszych zadań było (i wciąż jest) – zapewnienie efektywności organizacji, które nowa rzeczywistość zmusiła do przejścia na pracę zdalną.

W początkach epidemii decydenci w firmach skupiali się na zachowaniu ciągłości biznesowej walcząc o utrzymanie przychodów i płynność finansową, szybkie odtworzenie łańcuchów logistycznych.

Epidemia trwa w najlepsze, a rzeczywistość gospodarcza nacechowana jest dużą niepewnością. Jedno jest pewne: elastyczność IT, zwinność i efektywność kosztowa są ważniejsze niż kiedykolwiek. W dobie wymuszonej epidemią cyfryzacji to właśnie IT staje się coraz ważniejszym czynnikiem rozwoju.

Jednocześnie, rok 2020 nie napawa optymizmem, w kwestii inwestycji w IT. Eksperci firmy analitycznej Statista przewidują co najmniej 5,1% spadek budżetów inwestycji w IT w porównaniu z rokiem 2019. Czy to oznacza, że firmy nie będą się rozwijać? Niekoniecznie!

IT bez inwestycji

Przykładem modelu konsumpcji IT nie wymagającego zaangażowania inwestycyjnego w zakup infrastruktury i oprogramowania jest HPE GreenLake. Ten dostosowany do aktualnych, bardzo obecnie zmiennych potrzeb firm pakiet kompletnych rozwiązań IT, takich jak Big Data, Edge, przetwarzanie i bazy danych, dostarczany jest lokalnie w modelu płatności za użycie.

Taki model umożliwia firmom efektywne zarządzanie kapitałem i przepływami pieniężnymi, zapewniając ciągłość biznesową, utrzymując produktywność i konkurencyjność w dynamicznej rzeczywistości długotrwałego kryzysu.

Nie przepłacaj za IT

Zaimplementowany w HPE GreenLake model konsumpcji IT oparty o realne potrzeby i błyskawiczną skalowalność (i deskalowalność) wyeliminował odwieczny problem klientów kupujących nadmiar mocy obliczeniowej, pamięci masowej lub sieci dla rozwiązań lokalnych oraz ich niedostatku w przypadku nagłego wzrostu potrzeb. Według analiz firmy HPE, średni wskaźnik rzeczywistego wykorzystania IT przez klientów wynosi około 45%. Oznacza to, że 55% ich zasobów IT jest niewykorzystanych!

Wyeliminowanie nadmiaru zasobów IT jest w stanie przełożyć się na konkretne oszczędności. Według HPE, w modelu GreenLake firmy odnotowują średnio 22 – 30 proc. oszczędności w przepływach pieniężnych.  Zmiana modelu korzystania z zasobów IT ma znaczny wpływ na firmę. Usługowe modele konsumpcji IT jako usługi zapewniają szybsze reakcje na zmiany na rynku, pozwalają na realne oszczędności w budżecie po stronie inwestycji i zmniejszenie kosztów IT, przy jednoczesnym zachowaniu jego wysokiej efektywności.

Zobacz podobne

21.10.2020

Sektor publiczny potrzebuje IT w modelu usługowym

Negatywny wpływ pandemii na gospodarkę oprócz bezpośrednich skutków takich jak recesja, czy zmiany w systemach łańcuchów dostaw i produkcji nie oszczędził również sektora publicznego.
15.10.2020

Zmiana modelu pracy wymaga zmiany w konsumpcji IT

Masowe i długotrwałe przejście na pracę zdalną to jedna z tych konsekwencji epidemii koronawirusa, która wywarła największe piętno na rzeczywistości biznesowej.
15.10.2020

Home office, a efektywność pracy. Czy istnieją narzędzia, które pozwolą nam ją mierzyć?

Mierzenie efektywności pracy zdalnej to wyzwanie przed którym stajemy nie tylko na poziomie technologicznym, ale przede wszystkim ustawodawczym.

Zapisz się na newsletter S&T

Dane są podawane dobrowolnie. Podanie danych oznaczonych gwiazdką (*) jest obowiązkowe do otrzymania newslettera.
Zgoda oznacza możliwość otrzymywania informacji handlowych dotyczących produktów i usług promowanych przez spółki z grupy S&T AG, jak również informacji marketingowych powstałych we współpracy z naszymi partnerami technologicznymi. Mają Państwo prawo do cofnięcia wyrażonej zgody w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania Państwa danych, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej cofnięciem.
Jeśli chcą Państwo wycofać zgodę, mogą Państwo tego dokonać tutaj.

Administratorem Państwa danych osobowych jest właściwa spółka z grupy S&T AG, mająca siedzibę w Polsce. Podane dane osobowe będą przetwarzane w celu prowadzenia działań marketingowych, co jest prawnie uzasadnionym interesem Administratora. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu prawach, znajduje się w Polityce prywatności.