Avatar Bartłomiej Górecki Key Account Manager, S&T

Kryzys COVID-19 wciąż budzi wiele obaw wśród menedżerów. Jednym z ważniejszych zadań było (i wciąż jest) – zapewnienie efektywności organizacji, które nowa rzeczywistość zmusiła do przejścia na pracę zdalną.

W początkach epidemii decydenci w firmach skupiali się na zachowaniu ciągłości biznesowej walcząc o utrzymanie przychodów i płynność finansową, szybkie odtworzenie łańcuchów logistycznych.

Epidemia trwa w najlepsze, a rzeczywistość gospodarcza nacechowana jest dużą niepewnością. Jedno jest pewne: elastyczność IT, zwinność i efektywność kosztowa są ważniejsze niż kiedykolwiek. W dobie wymuszonej epidemią cyfryzacji to właśnie IT staje się coraz ważniejszym czynnikiem rozwoju.

Jednocześnie, rok 2020 nie napawa optymizmem, w kwestii inwestycji w IT. Eksperci firmy analitycznej Statista przewidują co najmniej 5,1% spadek budżetów inwestycji w IT w porównaniu z rokiem 2019. Czy to oznacza, że firmy nie będą się rozwijać? Niekoniecznie!

IT bez inwestycji

Przykładem modelu konsumpcji IT nie wymagającego zaangażowania inwestycyjnego w zakup infrastruktury i oprogramowania jest HPE GreenLake. Ten dostosowany do aktualnych, bardzo obecnie zmiennych potrzeb firm pakiet kompletnych rozwiązań IT, takich jak Big Data, Edge, przetwarzanie i bazy danych, dostarczany jest lokalnie w modelu płatności za użycie.

Taki model umożliwia firmom efektywne zarządzanie kapitałem i przepływami pieniężnymi, zapewniając ciągłość biznesową, utrzymując produktywność i konkurencyjność w dynamicznej rzeczywistości długotrwałego kryzysu.

Nie przepłacaj za IT

Zaimplementowany w HPE GreenLake model konsumpcji IT oparty o realne potrzeby i błyskawiczną skalowalność (i deskalowalność) wyeliminował odwieczny problem klientów kupujących nadmiar mocy obliczeniowej, pamięci masowej lub sieci dla rozwiązań lokalnych oraz ich niedostatku w przypadku nagłego wzrostu potrzeb. Według analiz firmy HPE, średni wskaźnik rzeczywistego wykorzystania IT przez klientów wynosi około 45%. Oznacza to, że 55% ich zasobów IT jest niewykorzystanych!

Wyeliminowanie nadmiaru zasobów IT jest w stanie przełożyć się na konkretne oszczędności. Według HPE, w modelu GreenLake firmy odnotowują średnio 22 – 30 proc. oszczędności w przepływach pieniężnych.  Zmiana modelu korzystania z zasobów IT ma znaczny wpływ na firmę. Usługowe modele konsumpcji IT jako usługi zapewniają szybsze reakcje na zmiany na rynku, pozwalają na realne oszczędności w budżecie po stronie inwestycji i zmniejszenie kosztów IT, przy jednoczesnym zachowaniu jego wysokiej efektywności.

Zobacz podobne

24.08.2021

Dzień Windowsa

Jaki jest najpopularniejszy system operacyjny na świecie? Co do tego chyba nikt nie ma wątpliwości, a ewentualne dyskusje na ten temat zakończy fakt, że w kalendarzu umieszczone zostało jego święto.
01.08.2021

Mikroinstalacje w fotowoltaice – znaczenie i rola inteligentnych liczników

Globalna energetyka przechodzi bezprecedensową transformację. Wraz z rozpowszechnianiem OZE i rozwojem technologii magazynowania energii rosną wyzwania stawiane operatorom systemów dystrybucyjnych. Rozwój fotowoltaiki odgrywa w tym procesie znaczącą rolę.
01.07.2021

Jak wykorzystać potencjał danych z inteligentnych liczników?

Postęp w zakresie analityki danych w globalnym sektorze energetycznym związany jest z wykorzystaniem inteligentnych liczników, urządzeń pomiarowych i oprogramowania do zarządzania siecią i przesyłem.

Zapisz się na newsletter S&T

    Dane są podawane dobrowolnie. Podanie danych oznaczonych gwiazdką (*) jest obowiązkowe do otrzymania newslettera.
    Zgoda oznacza możliwość otrzymywania informacji handlowych dotyczących produktów i usług promowanych przez spółki z grupy S&T AG, jak również informacji marketingowych powstałych we współpracy z naszymi partnerami technologicznymi. Mają Państwo prawo do cofnięcia wyrażonej zgody w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania Państwa danych, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej cofnięciem.
    Jeśli chcą Państwo wycofać zgodę, mogą Państwo tego dokonać tutaj.

    Administratorem Państwa danych osobowych jest właściwa spółka z grupy S&T AG, mająca siedzibę w Polsce. Podane dane osobowe będą przetwarzane w celu prowadzenia działań marketingowych, co jest prawnie uzasadnionym interesem Administratora. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu prawach, znajduje się w Polityce prywatności.