17–19 listopada 2021 r. kolejna SAMBA – Konferencja Użytkowników Infor LN/BAAN pod opieką Axians. W spotkaniu wzięło udział ok. 360 osób z 68 firm.

Otwierając SAMBĘ tym razem nie przecinaliśmy wstęgi, ale – idąc z duchem czasu zdalnych spotkań – na wizji przekazywaliśmy sobie konferencyjny identyfikator. Przesyłkę przed kamerami nadał Mariusz Siwek jako dyrektor firmy Infor w naszym rejonie Europy, kopertę z identyfikatorem przechwycił Włodek Miśta jako dyrektor segmentu Infor w Axians, a jej finalnym odbiorcą był Jacek Lisewski jako reprezentant pionu zarządzania projektami w Axians. Cała konferencja kręciła się wokół zarządzania projektami: nagradzaliśmy za najciekawsze projekty w ostatnim czasie, mówiliśmy o przyszłych projektach i przez dwie godziny razem z ekspertami dyskutowaliśmy o tym, jak dobrze prowadzić projekty (ale o tym za chwilę…). O swoich projektach i planach na przyszłość, a także o dalszym rozwoju Infor LN, opowiadali też reprezentanci działu Product Development firmy Infor: Coen Decnop oraz Marina ter Haar łączyli się z nami z Holandii.

Program konferencji obejmował: sesję plenarną (m.in. prezentacja bieżącej strategii firm Axians i Infor oraz planów rozwoju LN), galę z nagrodami za najlepsze projekty i jubileusze wieloletniej współpracy, przedstawienie sambowych debiutantów, panel dyskusyjny „Projekt z Czterech Stron”, warsztaty oraz indywidualne spotkania z naszymi konsultantami.

Nasze spotkanie on-line to też doskonała okazja, żeby nagrodzić te osoby w naszym zespole, które wspierają go od wielu lat. Podczas XLI SAMBY nagrodę za 15-letni staż pracy otrzymała Agnieszka Małachowska – opiekunka klienta, a także Asia Wąsowicz – konsultantka finansowa.

Nagrody wręczone

Oprócz nagród dla pracowników wręczaliśmy też nagrody dla firm będących użytkownikami Infor LN/BAAN. Nagrodę za długi czas współpracy z S&T (aż 20 lat!) otrzymała Grupa Amcor – odebrał ją pan Jarosław Świtecki, Kierownik IT. Z kolei wśród nagrodzonych za najciekawsze projekty ukończone w ostatnim czasie znaleźli się: Węglokoks SA (nagrodę odbierał pan Łukasz Stajer, Dyrektor ds. IT Grupy Kapitałowej), Metro Warszawskie Sp. z o.o. (nagrodę odbierał pan Piotr Borowski, Zastępca Dyrektora Biura Informatyki) oraz Luminator – LTG Poland Sp. z o.o. (nagrodę odbierał zespół projektowy: pan Piotr Hampel jako Kierownik Projektu oraz panie Katarzyna Cyrul i Marta Bukowska jako Kierownictwo Finansów).

SAMBA to jednak nie tylko nagrody – większość programu zdominowały praktyczne warsztaty, podczas których uczestnicy poznawali niuanse funkcjonalności systemu w obszarach finansów, logistyki, produkcji i administracji. Odbyły się również spotkania poświęcone rozwiązaniom Infor OS, Infor d/EPM oraz nowemu systemowi do obsługi zgłoszeń, który już za kilka dni zastąpi dotychczasowy portal Cisco SolveDirect. Średnia frekwencja na warsztatach wyniosła 85 osób. W sumie było to prawie 700 osobowarsztatów ze strony Klientów i 300 osobowarsztatów ze strony konsultantów Axians. SAMBA staje się też poważnym wewnętrznym forum edukacyjnym.

Panel dyskusyjny

Charakter dzielenia się praktyczną wiedzą – choć już nie w formie warsztatów – miał również panel dyskusyjny dotyczący zarządzania projektami, ktory miałem okazję przygotować i poprowadzić. Jednym z ciekawszych zagadnień było pytanie „jak szybko można zrobić karierę od specjalistki, przez kierowniczkę projektu, dyrektorkę działu, aż do wiceprezeski zarządu?” Sądząc po panelu dyskusyjnym „Projekt z Czterech Stron” (z ok. 150 uczestnikami), może to nastąpić bardzo szybko. Jedna z naszych panelistek, Ania Sędłak (liderka jednego z zespołów deweloperskich Axians) przebyła taką drogę w niecałe dwie godziny, grając po kolei wszystkie cztery role. Nie udałoby się jej to bez pozostałej czwórki naszych panelistów. Jacek Lisewski (Kierownik Projektów Infor w Axians – ten sam, który współotwierał SAMBĘ) poprowadził dyskusję o tym, jak zespół może przygotować się do projektu. Pan Łukasz Stajer (Dyrektor ds. IT Grupy Kapitałowej Węglokoks), który raptem 1,5 godziny wcześniej został nagrodzony za poprowadzenie ambitnego projektu wdrożeniowego z Infor LN 10.5 w roli głównej, podzielił się swoim doświadczeniem o tym, jak można dojść do takiego sukcesu jako kierownik projektu. Do prowadzenia dyskusji włączył się pan Krzysztof Wiatr, doświadczony menadżer realizujący projekty (od ERP po inwestycje) dla wielu firm, który rozmawiał o perspektywie projektu z punktu widzenia przedsiębiorstwa – szczególnie tej części, która nie jest bezpośrednio zaangażowana w projekt. Wisienką na torcie była dyskusja o perspektywie zarządu firmy, którą prowadziła pani Dagmara Wiśniowska-Rega (Kierownik Biura Projektów w ZM „Tarnów”).

Efektem panelu – poza ciekawą dyskusją – były cztery chmury tagów, w których uczestnicy oraz słuchacze podawali własne odpowiedzi na kluczowe pytania zadane w trakcie rozmowy. „Co powinien wiedzieć lub znać zespół projektowy?” – na to pytanie najczęstszą odpowiedzią był „cel”. Rzeczywiście, jeśli każdy cel projektu rozumie inaczej, po swojemu, to prędzej czy później doprowadzi to do zmierzania działań w niewłaściwym kierunku. „Na co przede wszystkim powinien uważać kierownik projektu?” – tutaj w większości odpowiedzi przeważały nie twarde elementy projektu, takie jak harmonogram czy zakres, ale czynniki ludzkie. Jeśli nie zadba się o zespół, o dobrą komunikację i o utrzymanie motywacji, to problemy wywołane takim stanem rzeczy szybko wpłyną na pozostałe aspekty projektu. „Jakie są pułapki we współpracy projektu z organizacją liniową?” – tutaj ciekawym hasłem był „wszystkoizm”, który można w skrócie opisać jako rozrywanie się między zwykłymi obowiązkami w ramach swojego stanowiska pracy (w ramach organizacji liniowej) a między zadaniami narzucanymi przez projekt. I wreszcie najczęstszą odpowiedzią na pytanie: „Co trzeba mieć lub osiągnąć, aby projekty w firmie kończyły się sukcesem?” okazała się po prostu… chęć współpracy.

Od zakończenia konferencji zebraliśmy od jej uczestników już ponad 130 ankiet, oceniających w skali od 1 do 5 jej poszczególne elementy. Średnia ocena wszystkich punktów programu to 4,34, natomiast ogólne wrażenie to aż 4,71.

Studio nagraniowe w krakowskim biurze Axians i Mistrz Ceremonii zakończyli już transmisję – ale my jeszcze nie – w głowach już rodzą się nam pomysły na następne spotkanie. Mamy nadzieję, że nasze spotkanie docelowo przyjmie model hybrydowy, łącząc elementy spotkania w terenie oraz w formule zdalnej – w dotychczasowych ankietach dokładnie 40 proc. uczestników minionej SAMBY powiedziało, że następnym razem chce spotkać się już w realu, a 60 proc. – że zdalnie. Postaramy się pogodzić te dwa światy przy okazji kolejnej konferencji, zapewne w połowie czerwca 2022 r. Zapraszamy do współpracy i do usłyszenia – i zobaczenia!

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji XLI SAMBY. Szczególne wyrazy podziękowania należą się Ani Filipek (Project Coordinator, Axians) i Magdzie Kurnickiej (Marketing Manager, Axians), bez których nasze cyfrowe spotakanie nie mogłoby się odbyć!

Galeria zdjęć

Zobacz pozostałe aktualności