Avatar Michał Sibilski Solutions Senior Architect, S&T

Doświadczyliśmy niespodziewanego przyspieszenia procesu transformacji cyfrowej. Jakie standardy bezpieczeństwa powinny rządzić tym zjawiskiem?

Początki pandemii dla wielu firm oznaczały głównie walkę o ciągłość biznesu, a dla podmiotów publicznych – walkę o to, by jak największą liczbę spraw można było załatwić w urzędach bez konieczności bezpośrednich kontaktów między ludźmi.

Przeprowadzone przez McKinsey badanie wśród kadry kierowniczej pokazało, że kryzys pandemiczny spowodował przyspieszenie procesu cyfryzacji o trzy do czterech lat. Z kolei opublikowany w 2020 roku indeks EGDI (indeks rozwoju e-administracji, E-Government Development Index prowadzony przez Organizację Narodów Zjednoczonych) pokazał, że wartość dla Polski w 2018 roku wynosiła 0,79, natomiast obecnie jest to już 0,85. W rankingu cyfrowych administracji Polska zajmuje aktualnie 24 miejsce na świecie, a w regionie plasuje się znacznie powyżej średniej.

Cyfryzacja administracji centralnej postępuje i nie omija również sektora publicznego. Pandemia koronawirusa tylko przyspieszyła ten proces, szczególnie jeśli chodzi o dostęp do wielu usług, czy możliwość załatwiania spraw urzędowych bez konieczności spotkania bezpośredniego. Szczególnie dobrze ten trend oddaje znaczący wzrost międzynarodowego wskaźnika E-Participation, określający poziom dostępu w danym kraju do informacji i usług publicznych, dzięki zastosowanym technologiom cyfrowym i komunikacyjnym. W przeciągu ostatnich dwóch lat Polska awansowała w tym rankingu z 31 pozycji na 9,  plasując się znacznie powyżej średniej. Jakimi praktykami się kierować, by bezpiecznie wdrażać narzędzia cyfrowe?

Postaw na elastyczność dostawców

W przypadku większości organizacji pierwszym krokiem była ochrona pracowników i umożliwienie im pracy zdalnej. Często wiązało się to z szybką zmianą z setek zdalnych połączeń na tysiące, a nawet dziesiątki tysięcy. Programy i projekty z tym związane, które zwykle trwałyby kilka miesięcy, musiały zostać zrealizowane w ciągu kilku dni czy godzin! W takich sytuacjach najistotniejsza jest elastyczność dostawców i otwartość na natychmiastowe wsparcie bieżącej potrzeby. Ponadto, gwarantem skuteczności w przyśpieszonym procesie digitalizacji są też rozwiązania programistyczne oraz SaaS i hybrydowe modele wdrożeniowe, które pozwalają na szybkie skalowanie możliwości cyfrowych bez potrzeby posiadania dedykowanych zespołów.

Zabezpiecz aplikacje

Miliony ludzi migrują dziś do aplikacji internetowych w tempie dyktowanym pandemią. Proporcjonalnie do skali działań online rosną wyzwania związane z bezpieczeństwem wrażliwych danych i procesów. Cyberprzestępcy pracują nad wyzyskiwaniem nowych systemów oraz tych, które właśnie się zmieniają. Na przykład stan Waszyngton został niedawno zaatakowany przez grupę cyberprzestępców o nazwie Scattered Canary, która wykorzystała tysiące skradzionych numerów ubezpieczenia społecznego aby nielegalnie ubiegać się o świadczenia. Środowisko makroekonomiczne tworzy dodatkową presję na bezpieczeństwo aplikacji. W czasach spowolnienia gospodarczego instytucje stają się bardziej wrażliwe na ryzyko i chcą łatać luki ochrony, aby ich sytuacja nie uległa pogorszeniu.  Cyberochrona w nowym środowisku jest trudna, ponieważ atakujący wykorzystują luki, których nie naprawiono podczas standardowych procesów wdrażania.

img

Cyberbezpieczeństwo kluczowe

Szybkość wdrażania zmian w przypadku podmiotów komercyjnych przekłada się na rentowność i konkurencyjność organizacji. W przypadku instytucji publicznych – na wzrost zadowolenia i poziomu zaufania obywateli. Najważniejsze jest jednak cyberbezpieczeństwo – to nim powinien kierować się sektor publiczny przy postępującej transformacji cyfrowej.

Chcesz wiedzieć więcej o systemach bezpieczeństwa? Sprawdź rozwiązania S&T!

Zobacz podobne

24.08.2021

Dzień Windowsa

Jaki jest najpopularniejszy system operacyjny na świecie? Co do tego chyba nikt nie ma wątpliwości, a ewentualne dyskusje na ten temat zakończy fakt, że w kalendarzu umieszczone zostało jego święto.
01.08.2021

Mikroinstalacje w fotowoltaice – znaczenie i rola inteligentnych liczników

Globalna energetyka przechodzi bezprecedensową transformację. Wraz z rozpowszechnianiem OZE i rozwojem technologii magazynowania energii rosną wyzwania stawiane operatorom systemów dystrybucyjnych. Rozwój fotowoltaiki odgrywa w tym procesie znaczącą rolę.
01.07.2021

Jak wykorzystać potencjał danych z inteligentnych liczników?

Postęp w zakresie analityki danych w globalnym sektorze energetycznym związany jest z wykorzystaniem inteligentnych liczników, urządzeń pomiarowych i oprogramowania do zarządzania siecią i przesyłem.

Zapisz się na newsletter S&T

    Dane są podawane dobrowolnie. Podanie danych oznaczonych gwiazdką (*) jest obowiązkowe do otrzymania newslettera.
    Zgoda oznacza możliwość otrzymywania informacji handlowych dotyczących produktów i usług promowanych przez spółki z grupy S&T AG, jak również informacji marketingowych powstałych we współpracy z naszymi partnerami technologicznymi. Mają Państwo prawo do cofnięcia wyrażonej zgody w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania Państwa danych, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej cofnięciem.
    Jeśli chcą Państwo wycofać zgodę, mogą Państwo tego dokonać tutaj.

    Administratorem Państwa danych osobowych jest właściwa spółka z grupy S&T AG, mająca siedzibę w Polsce. Podane dane osobowe będą przetwarzane w celu prowadzenia działań marketingowych, co jest prawnie uzasadnionym interesem Administratora. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu prawach, znajduje się w Polityce prywatności.