Avatar Bartłomiej Górecki Key Account Manager, S&T

Negatywny wpływ pandemii na gospodarkę oprócz bezpośrednich skutków takich jak recesja, czy zmiany w systemach łańcuchów dostaw i produkcji nie oszczędził również sektora publicznego.

Jak dowiadujemy się z badania przeprowadzonego przez BGK, samorządy spodziewają się mniejszych wpływów z podatków. Wakacyjne doniesienia pod koniec lipca mówiły o spadkach sięgających aż 15%. Oznacza to nieustanną potrzebę transformacji, w połączeniu z radykalnym spadkiem możliwości inwestycyjnych.

Wspólny cel

Koncepcja cyfryzacji państwa (zwłaszcza w obszarach funkcjonowania urzędów i organów publicznych) jest obecna w polskiej debacie publicznej od wielu lat. Digitalizacja postępowała własnym, nieprzymuszonym tempem, miejscami pozostawiając wiele do życzenia lub nie zachodząc wcale. W efekcie, w roku 2020 gwałtowanie okazało się, że dokonany postęp w cyfryzacji administracji państwowej nie nadąża ani za potrzebami biznesu i obywateli. Według badań Deloitte aż 70% przedstawicieli administracji publicznej przyznaje, że cyfryzacji sektor publiczny pozostaje w tyle za prywatnym. W takiej sytuacji, gdy pojawiły zasadnicze podobieństwa pomiędzy potrzebami obu tych sektorów, warto im się przyjrzeć i wyciągnąć wnioski.

Rozwiązaniem model usługowy

Niezależnie od tego, czy czeka nas kolejny lockdown, czy nie – sprawnie działająca i zarządzana infrastruktura IT stała się gwarantem efektywności i rozwoju organizacji. Rodzi to wspólną dla sektora i publicznego i prywatnego potrzebę – IT, które będzie skalowalne, elastyczne i spersonalizowane zależnie od potrzeb, również w kontekście kosztów. Zwłaszcza w obszarach urzędów i organów publicznych tradycyjne zajmowanie się kupnem hardware’u i software’u rodzi kolejne wyzwania, na które obecnie nie ma czasu.

IT szyte na miarę

Z pomocą przychodzą usługi takie jak HPE GreenLake. Proponowany w jego ramach model IT as a Service zmienia podejście do zasobów informatycznych, zarówno dla przedsiębiorców jak i pracowników sektora publicznego. Wszyscy z nich potrzebują infrastruktury IT „na teraz” i tak samo chcą obsłużyć swojego klienta – niezależnie od tego, czy jest nim konsument, pacjent czy obywatel. HPE GreenLake pozwala na uproszczenie obsługi całego środowiska informatycznego. Eliminuje też nadmierne zaopatrywanie – czyli kupowanie nadmiaru mocy obliczeniowej czy pamięci. Pracownicy dostarczający usługę zamiast rozmawiać z działami IT i zaopatrzeniem, rozmawiają z dyrektorami finansowymi. Dodatkowym atutem tego rozwiązania bark konieczności organizowania wewnętrznych zasobów IT dedykowanych do obsługi  wykorzystywanego sprzętu. Zgodnie z warunkami rozwiązania GreenLake, to HPE jest właścicielem sprzętu znajdującego się u klienta i HPE zapewnia bezpieczeństwo, zgodność danych oraz wszelką potrzebną obsługę. Automatyzacja minimalizuje ludzkie błędy, a sama cyfryzacja zwiększa satysfakcję klienta końcowego oraz pracowników.

 

Zobacz podobne

21.10.2020

Zasoby IT: nie musisz inwestować, by rozwijać firmę

Kryzys COVID-19 wciąż budzi wiele obaw wśród menedżerów. Jednym z ważniejszych zadań było (i wciąż jest) - zapewnienie efektywności organizacji, które nowa rzeczywistość zmusiła do przejścia na pracę zdalną.
15.10.2020

Zmiana modelu pracy wymaga zmiany w konsumpcji IT

Masowe i długotrwałe przejście na pracę zdalną to jedna z tych konsekwencji epidemii koronawirusa, która wywarła największe piętno na rzeczywistości biznesowej.
15.10.2020

Home office, a efektywność pracy. Czy istnieją narzędzia, które pozwolą nam ją mierzyć?

Mierzenie efektywności pracy zdalnej to wyzwanie przed którym stajemy nie tylko na poziomie technologicznym, ale przede wszystkim ustawodawczym.

Zapisz się na newsletter S&T

Dane są podawane dobrowolnie. Podanie danych oznaczonych gwiazdką (*) jest obowiązkowe do otrzymania newslettera.
Zgoda oznacza możliwość otrzymywania informacji handlowych dotyczących produktów i usług promowanych przez spółki z grupy S&T AG, jak również informacji marketingowych powstałych we współpracy z naszymi partnerami technologicznymi. Mają Państwo prawo do cofnięcia wyrażonej zgody w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania Państwa danych, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej cofnięciem.
Jeśli chcą Państwo wycofać zgodę, mogą Państwo tego dokonać tutaj.

Administratorem Państwa danych osobowych jest właściwa spółka z grupy S&T AG, mająca siedzibę w Polsce. Podane dane osobowe będą przetwarzane w celu prowadzenia działań marketingowych, co jest prawnie uzasadnionym interesem Administratora. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu prawach, znajduje się w Polityce prywatności.