Avatar Bartłomiej Górecki Key Account Manager, S&T

Negatywny wpływ pandemii na gospodarkę oprócz bezpośrednich skutków takich jak recesja, czy zmiany w systemach łańcuchów dostaw i produkcji nie oszczędził również sektora publicznego.

Jak dowiadujemy się z badania przeprowadzonego przez BGK, samorządy spodziewają się mniejszych wpływów z podatków. Wakacyjne doniesienia pod koniec lipca mówiły o spadkach sięgających aż 15%. Oznacza to nieustanną potrzebę transformacji, w połączeniu z radykalnym spadkiem możliwości inwestycyjnych.

Wspólny cel

Koncepcja cyfryzacji państwa (zwłaszcza w obszarach funkcjonowania urzędów i organów publicznych) jest obecna w polskiej debacie publicznej od wielu lat. Digitalizacja postępowała własnym, nieprzymuszonym tempem, miejscami pozostawiając wiele do życzenia lub nie zachodząc wcale. W efekcie, w roku 2020 gwałtowanie okazało się, że dokonany postęp w cyfryzacji administracji państwowej nie nadąża ani za potrzebami biznesu i obywateli. Według badań Deloitte aż 70% przedstawicieli administracji publicznej przyznaje, że cyfryzacji sektor publiczny pozostaje w tyle za prywatnym. W takiej sytuacji, gdy pojawiły zasadnicze podobieństwa pomiędzy potrzebami obu tych sektorów, warto im się przyjrzeć i wyciągnąć wnioski.

Rozwiązaniem model usługowy

Niezależnie od tego, czy czeka nas kolejny lockdown, czy nie – sprawnie działająca i zarządzana infrastruktura IT stała się gwarantem efektywności i rozwoju organizacji. Rodzi to wspólną dla sektora i publicznego i prywatnego potrzebę – IT, które będzie skalowalne, elastyczne i spersonalizowane zależnie od potrzeb, również w kontekście kosztów. Zwłaszcza w obszarach urzędów i organów publicznych tradycyjne zajmowanie się kupnem hardware’u i software’u rodzi kolejne wyzwania, na które obecnie nie ma czasu.

IT szyte na miarę

Z pomocą przychodzą usługi takie jak HPE GreenLake. Proponowany w jego ramach model IT as a Service zmienia podejście do zasobów informatycznych, zarówno dla przedsiębiorców jak i pracowników sektora publicznego. Wszyscy z nich potrzebują infrastruktury IT „na teraz” i tak samo chcą obsłużyć swojego klienta – niezależnie od tego, czy jest nim konsument, pacjent czy obywatel. HPE GreenLake pozwala na uproszczenie obsługi całego środowiska informatycznego. Eliminuje też nadmierne zaopatrywanie – czyli kupowanie nadmiaru mocy obliczeniowej czy pamięci. Pracownicy dostarczający usługę zamiast rozmawiać z działami IT i zaopatrzeniem, rozmawiają z dyrektorami finansowymi. Dodatkowym atutem tego rozwiązania bark konieczności organizowania wewnętrznych zasobów IT dedykowanych do obsługi  wykorzystywanego sprzętu. Zgodnie z warunkami rozwiązania GreenLake, to HPE jest właścicielem sprzętu znajdującego się u klienta i HPE zapewnia bezpieczeństwo, zgodność danych oraz wszelką potrzebną obsługę. Automatyzacja minimalizuje ludzkie błędy, a sama cyfryzacja zwiększa satysfakcję klienta końcowego oraz pracowników.

 

Zobacz podobne

23.09.2021

Jak wybrać system ERP?

W dzisiejszych czasach niemal każda organizacja wykorzystuje jakiś rodzaj oprogramowania komputerowego, które w mniejszym lub większym stopniu (w zależności od posiadanych funkcji) ułatwia codzienne funkcjonowanie firmy i jej pracowników.
24.08.2021

Dzień Windowsa

Jaki jest najpopularniejszy system operacyjny na świecie? Co do tego chyba nikt nie ma wątpliwości, a ewentualne dyskusje na ten temat zakończy fakt, że w kalendarzu umieszczone zostało jego święto.
01.08.2021

Mikroinstalacje w fotowoltaice – znaczenie i rola inteligentnych liczników

Globalna energetyka przechodzi bezprecedensową transformację. Wraz z rozpowszechnianiem OZE i rozwojem technologii magazynowania energii rosną wyzwania stawiane operatorom systemów dystrybucyjnych. Rozwój fotowoltaiki odgrywa w tym procesie znaczącą rolę.

Zapisz się na newsletter S&T

    Dane są podawane dobrowolnie. Podanie danych oznaczonych gwiazdką (*) jest obowiązkowe do otrzymania newslettera.
    Zgoda oznacza możliwość otrzymywania informacji handlowych dotyczących produktów i usług promowanych przez spółki z grupy S&T AG, jak również informacji marketingowych powstałych we współpracy z naszymi partnerami technologicznymi. Mają Państwo prawo do cofnięcia wyrażonej zgody w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania Państwa danych, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej cofnięciem.
    Jeśli chcą Państwo wycofać zgodę, mogą Państwo tego dokonać tutaj.

    Administratorem Państwa danych osobowych jest właściwa spółka z grupy S&T AG, mająca siedzibę w Polsce. Podane dane osobowe będą przetwarzane w celu prowadzenia działań marketingowych, co jest prawnie uzasadnionym interesem Administratora. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu prawach, znajduje się w Polityce prywatności.