Avatar Bartłomiej Górecki Key Account Manager, S&T

Negatywny wpływ pandemii na gospodarkę oprócz bezpośrednich skutków takich jak recesja, czy zmiany w systemach łańcuchów dostaw i produkcji nie oszczędził również sektora publicznego.

Jak dowiadujemy się z badania przeprowadzonego przez BGK, samorządy spodziewają się mniejszych wpływów z podatków. Wakacyjne doniesienia pod koniec lipca mówiły o spadkach sięgających aż 15%. Oznacza to nieustanną potrzebę transformacji, w połączeniu z radykalnym spadkiem możliwości inwestycyjnych.

Wspólny cel

Koncepcja cyfryzacji państwa (zwłaszcza w obszarach funkcjonowania urzędów i organów publicznych) jest obecna w polskiej debacie publicznej od wielu lat. Digitalizacja postępowała własnym, nieprzymuszonym tempem, miejscami pozostawiając wiele do życzenia lub nie zachodząc wcale. W efekcie, w roku 2020 gwałtowanie okazało się, że dokonany postęp w cyfryzacji administracji państwowej nie nadąża ani za potrzebami biznesu i obywateli. Według badań Deloitte aż 70% przedstawicieli administracji publicznej przyznaje, że cyfryzacji sektor publiczny pozostaje w tyle za prywatnym. W takiej sytuacji, gdy pojawiły zasadnicze podobieństwa pomiędzy potrzebami obu tych sektorów, warto im się przyjrzeć i wyciągnąć wnioski.

Rozwiązaniem model usługowy

Niezależnie od tego, czy czeka nas kolejny lockdown, czy nie – sprawnie działająca i zarządzana infrastruktura IT stała się gwarantem efektywności i rozwoju organizacji. Rodzi to wspólną dla sektora i publicznego i prywatnego potrzebę – IT, które będzie skalowalne, elastyczne i spersonalizowane zależnie od potrzeb, również w kontekście kosztów. Zwłaszcza w obszarach urzędów i organów publicznych tradycyjne zajmowanie się kupnem hardware’u i software’u rodzi kolejne wyzwania, na które obecnie nie ma czasu.

IT szyte na miarę

Z pomocą przychodzą usługi takie jak HPE GreenLake. Proponowany w jego ramach model IT as a Service zmienia podejście do zasobów informatycznych, zarówno dla przedsiębiorców jak i pracowników sektora publicznego. Wszyscy z nich potrzebują infrastruktury IT „na teraz” i tak samo chcą obsłużyć swojego klienta – niezależnie od tego, czy jest nim konsument, pacjent czy obywatel. HPE GreenLake pozwala na uproszczenie obsługi całego środowiska informatycznego. Eliminuje też nadmierne zaopatrywanie – czyli kupowanie nadmiaru mocy obliczeniowej czy pamięci. Pracownicy dostarczający usługę zamiast rozmawiać z działami IT i zaopatrzeniem, rozmawiają z dyrektorami finansowymi. Dodatkowym atutem tego rozwiązania bark konieczności organizowania wewnętrznych zasobów IT dedykowanych do obsługi  wykorzystywanego sprzętu. Zgodnie z warunkami rozwiązania GreenLake, to HPE jest właścicielem sprzętu znajdującego się u klienta i HPE zapewnia bezpieczeństwo, zgodność danych oraz wszelką potrzebną obsługę. Automatyzacja minimalizuje ludzkie błędy, a sama cyfryzacja zwiększa satysfakcję klienta końcowego oraz pracowników.

 

Zobacz podobne

13.04.2021

Bezpieczne przechowywanie i udostępnianie danych

W dobie pracy w rozproszonym środowisku ochrona przed utratą zamówień klientów, opóźnieniami w produkcji czy przestojem pracy w firmie stają się kluczowe dla utrzymania ciągłości biznesu.
31.03.2021

Światowy Dzień Backupu

Statystyki wskazują, że każdego roku około 60 tysięcy komputerów ulega awariom, których nawet najbardziej doświadczeni informatycy nie są w stanie odwrócić.
24.02.2021

Wady i zalety systemów klasy ERP

Zintegrowane systemy klasy ERP mogą przynieść każdej organizacji zarówno wiele korzyści jak i ograniczeń, jeśli nie zostaną dobrze wdrożone.

Zapisz się na newsletter S&T

    Dane są podawane dobrowolnie. Podanie danych oznaczonych gwiazdką (*) jest obowiązkowe do otrzymania newslettera.
    Zgoda oznacza możliwość otrzymywania informacji handlowych dotyczących produktów i usług promowanych przez spółki z grupy S&T AG, jak również informacji marketingowych powstałych we współpracy z naszymi partnerami technologicznymi. Mają Państwo prawo do cofnięcia wyrażonej zgody w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania Państwa danych, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej cofnięciem.
    Jeśli chcą Państwo wycofać zgodę, mogą Państwo tego dokonać tutaj.

    Administratorem Państwa danych osobowych jest właściwa spółka z grupy S&T AG, mająca siedzibę w Polsce. Podane dane osobowe będą przetwarzane w celu prowadzenia działań marketingowych, co jest prawnie uzasadnionym interesem Administratora. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu prawach, znajduje się w Polityce prywatności.