Avatar Włodzimierz Miśta ERP INFOR Segment Director, S&T

Inwestowanie w branżę produkcyjną to działanie nie tylko opłacalne, lecz także niezbędne, by móc utrzymać pozycję na rynku, a także korzystać z możliwości zapewniających bezpieczne i efektywne wykorzystanie posiadanych danych.

Stosowanie nowoczesnych rozwiązań IT jest niezbędne w większości dziedzin gospodarki, a wyjątkiem w tym względzie nie jest branża produkcyjna.

Podstawowy system

Standardem usprawniającym funkcjonowanie firmy stało się użytkowanie systemu klasy ERP, którego wdrożenie jest jedną z podstawowych usług, jakie firma S&T oferuje swoim klientom. Nowoczesne oprogramowanie klasy ERP wspiera i integruje procesy finansowe, płacowo-kadrowe, wytwórcze, logistyczne i usługowe. Dla firm działających w branży produkcyjnej najlepiej wybierać rozwiązanie, które już w wersji podstawowej uwzględniana specyfikę tego sektora. Na rynku dostępne są narzędzia z szerokim spektrum funkcjonalności, dostosowanych do różnych wymagań modeli wytwórczych. Oferowane przez S&T rozwiązania umożliwiają optymalne zamodelowanie wielu typów produkcji: indywidualnej, masowej, realizowanej na magazyn, zlecenie czy też projektowej, a także opierającej się na montażu.

Dodatkowe możliwości

Ponadto, w czasach dynamicznie zmieniających się warunków rynkowych, innowacje w zakresie szybkiego przeprojektowania produktów oraz możliwości produkcyjnych prowadzą niewątpliwie do ciągłych zmian w sektorze wytwórczym. Kluczowym elementem utrzymania konkurencyjności na rynku jest modernizacja produkcji. Firmy potrzebują zaawansowanych narzędzi, które pomogą im korzystać z nowych technologii, takich jak Internet Rzeczy, zawansowane narzędzia analityczne, uczenie maszynowe i sztuczna inteligencja. Firmy, które posiadają już systemy ERP, powinny już dzisiaj myśleć o bardziej zaawansowanych narzędziach informatycznych, dostosowanych do konkretnego rodzaju działalności i potrzeb. Jednym z takich rozwiązań są systemy APS, które służą do tworzenia optymalnego harmonogramu produkcji i dostaw. Tego rodzaju oprogramowanie uwzględnia wykorzystanie wszystkich zasobów organizacji: ludzi, maszyn i materiałów. Aktualnie obserwuję także wzrost znaczenia systemów do zarządzania magazynami. Na popularności zyskuje także oprogramowanie typu MES, które umożliwia automatyczną wymianę danych między systemem ERP a wykorzystywanymi w zakładzie maszynami. Dzięki temu możemy w trybie rzeczywistym śledzić postęp produkcji, zbierać informacje o kosztach i zużyciu mediów. Wymienione narzędzia informatyczne charakteryzują się elastycznością, bardzo cenioną przez przedsiębiorstwa z branży produkcyjnej, dla których tworzenie prognoz produkcyjnych i finansowych wiążą się z nieustannym konfrontowaniem planów z realnymi potrzebami ich Klientów.

Kolejne perspektywy

Firmy produkcyjne stoją dziś przed rosnącymi wyzwaniami związanymi z jednej strony z globalną konkurencją, a z drugiej z popytem Klientów na wysoce spersonalizowane produkty. Wyniki ostatniego raportu S&T „Dojrzałość Technologiczna Polskich Firm” potwierdzają, że nowoczesne podejście oznacza dla przedsiębiorstw zmianę na poziomie strategicznym. Uwzględniając wszystkie wymienione wcześniej czynniki, technologia musi być prosta w użyciu i odpowiadać specyficznym potrzebom branży. Dostępne w chmurze, zaawansowane systemy ERP z wbudowanymi funkcjami analitycznymi to pierwszy krok w kierunku cyfrowej ewolucji. Analizy oparte na sztucznej inteligencji zapewniają wgląd w poprawę jakości obsługi klienta, zrozumienie trendów rynkowych i przyspieszenie procesu decyzyjnego. Nowoczesne firmy produkcyjne muszą także umiejętnie gospodarować odpadami, zarządzać kosztami i usprawniać operacje, oszczędzając czas i zwiększając wydajność. Inwestycja w technologie to dziś najpewniejsza inwestycja w przyszłość.

Zobacz podobne

21.10.2020

Sektor publiczny potrzebuje IT w modelu usługowym

Negatywny wpływ pandemii na gospodarkę oprócz bezpośrednich skutków takich jak recesja, czy zmiany w systemach łańcuchów dostaw i produkcji nie oszczędził również sektora publicznego.
21.10.2020

Zasoby IT: nie musisz inwestować, by rozwijać firmę

Kryzys COVID-19 wciąż budzi wiele obaw wśród menedżerów. Jednym z ważniejszych zadań było (i wciąż jest) - zapewnienie efektywności organizacji, które nowa rzeczywistość zmusiła do przejścia na pracę zdalną.
15.10.2020

Zmiana modelu pracy wymaga zmiany w konsumpcji IT

Masowe i długotrwałe przejście na pracę zdalną to jedna z tych konsekwencji epidemii koronawirusa, która wywarła największe piętno na rzeczywistości biznesowej.

Zapisz się na newsletter S&T

Dane są podawane dobrowolnie. Podanie danych oznaczonych gwiazdką (*) jest obowiązkowe do otrzymania newslettera.
Zgoda oznacza możliwość otrzymywania informacji handlowych dotyczących produktów i usług promowanych przez spółki z grupy S&T AG, jak również informacji marketingowych powstałych we współpracy z naszymi partnerami technologicznymi. Mają Państwo prawo do cofnięcia wyrażonej zgody w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania Państwa danych, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej cofnięciem.
Jeśli chcą Państwo wycofać zgodę, mogą Państwo tego dokonać tutaj.

Administratorem Państwa danych osobowych jest właściwa spółka z grupy S&T AG, mająca siedzibę w Polsce. Podane dane osobowe będą przetwarzane w celu prowadzenia działań marketingowych, co jest prawnie uzasadnionym interesem Administratora. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu prawach, znajduje się w Polityce prywatności.