Avatar Zbigniew Rydel Solutions Architect, S&T

Dynamiczny rozwój technologii w ciągu ostatnich lat spowodował szereg zmian w biznesie – od wykorzystywania komputerów w codziennych czynnościach, aż po konieczność stworzenia miejsca do odpowiedniego przechowywania danych.

Przetwarzaniu danych służą dwa rozwiązania – serwerownia oraz data center, które często błędnie uważa się za to samo. Podstawowa różnica? Pierwsze z wymienionych rozwiązań jest częścią dużego centrum danych, które składa się nie tylko z szaf, ale również innych elementów infrastruktury takich jak zasilanie, chłodzenie, bezpieczeństwo, łączność czy obsługa.

img

Serwerownia – wymagania

By przedsiębiorstwo mogło korzystać z własnej serwerowni, musi posiadać wydzielone dla pracowników IT pomieszczenia z odpowiednią ilością miejsca do przechowywania sprzętu oraz spełniającego warunki pod względem zasilania, temperatury czy wilgotności powietrza. To określenie powinniśmy stosować do niewielkiej przestrzeni wyposażonej w kilka szaf serwerowych. Od razu na myśl nasuwa się kwestia bezpieczeństwa, którego poziom w takim przypadku nie jest zbyt wysoki. Nie tylko istnieje możliwość, by dane zostały łatwo wyprowadzone z firmy, ale również może dojść do zalania, pożaru czy innego niepożądanego zdarzenia, które spowoduje nieodwracalne skutki.

Profesjonalne Data Center – własne lub w ramach outsourcingu

Zgodnie z obowiązującymi normami (ANSI/TIA-942) data center to budynek lub część budynku, który posiada serwerownię służącą do przechowywania odpowiedniego sprzętu oraz zaplecze techniczne (wspierające funkcjonowanie obiektu), którego pomieszczenia odpowiadają odpowiednio za dystrybucję energii, dystrybucję chłodu, obsługę, telekomunikację czy kwestie techniczne. Poszczególne elementy systemu działają niezależnie od siebie, podnosząc poziom niezawodności oraz bezpieczeństwa.

Firmy mogą stworzyć własne Data Center, jednak muszą liczyć się z bardzo wysokimi kosztami (finansowymi oraz ludzkimi), dlatego to rozwiązanie nie jest polecane małym przedsiębiorstwom czy startupom dopiero wchodzącym na rynek. W ich przypadku dużo lepszą opcją bez wątpienia okaże się outsourcing proponowany przez liczne firmy. Takie podmioty posiadają szereg zabezpieczeń służących ochronie wrażliwych danych, dzięki czemu mogą odpowiednio realizować usługę kolokacji.

Zobacz podobne

08.11.2021

Zaawansowanie cyfryzacji produkcji w Polsce: wyniki badań sektora

Polski sektor produkcyjny się cyfryzuje, ale do Przemysłu 4.0 wciąż mu daleko. Znakomita większość firm używa systemów informatycznych, które wspierają zarządzanie procesami produkcji i planowania.
25.10.2021

Bezpieczeństwo w każdym elemencie IT – (nie)możliwy ideał CISO?

Przyśpieszająca transformacja cyfrowa procesów w firmach stwarza nowe wyzwania dla specjalistów zarządzających bezpieczeństwem informacyjnym. Coraz częściej zwraca się uwagę na zagrożenia, jakie niesie ze sobą rozproszenie organizacji oraz urządzeń.
20.10.2021

Bezpieczna chmura? Tylko przy odpowiedniej polityce bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo informatyczne firm od lat jest obszarem eksponowanym na wiele ryzyk. Ostatnio dużą rolę w nasileniu zjawiska odegrała wymuszona pandemią przyspieszona cyfryzacja procesów.

Zapisz się na newsletter S&T

    Dane są podawane dobrowolnie. Podanie danych oznaczonych gwiazdką (*) jest obowiązkowe do otrzymania newslettera.
    Zgoda oznacza możliwość otrzymywania informacji handlowych dotyczących produktów i usług promowanych przez spółki z grupy S&T AG, jak również informacji marketingowych powstałych we współpracy z naszymi partnerami technologicznymi. Mają Państwo prawo do cofnięcia wyrażonej zgody w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania Państwa danych, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej cofnięciem.
    Jeśli chcą Państwo wycofać zgodę, mogą Państwo tego dokonać tutaj.

    Administratorem Państwa danych osobowych jest właściwa spółka z grupy S&T AG, mająca siedzibę w Polsce. Podane dane osobowe będą przetwarzane w celu prowadzenia działań marketingowych, co jest prawnie uzasadnionym interesem Administratora. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu prawach, znajduje się w Polityce prywatności.