Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej jest centralnym organem administracji rządowej, którego podstawowym zadaniem jest udzielanie praw wyłącznych na przedmioty ochrony własności przemysłowej.
PUEUP to platforma usług elektronicznych realizująca proces obsługi wniosków praw wyłącznych oraz związanych z nim płatności. Rozwiązanie w sposób scentralizowany, wspiera zarówno wewnętrzny jaki i zewnętrzny obieg dokumentów elektronicznych.
Celem projektu było opracowanie i dostarczenie dedykowanej platformy komunikacyjnej dla klientów i pracowników Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej (UPRP) w sposób umożliwiający osiągnięcie zakładanych poziomów dostępności, wydajności i bezpieczeństwa i zapewnienia neutralności technologicznej zastosowanych rozwiązań oraz spełnienia norm WCAG.
Platforma została zaprojektowana i wytworzona w oparciu o moduły oraz komponenty funkcjonalne, umożliwiające realizację usług elektronicznych. W ramach realizacji zamówienia S&T zaprojektowało i wytworzyło 7 modułów: e-Profil IP, e-Wsparcie PWW (Proces Wypełniania Wniosków), e-Powiadomienia, e-Rejestry, e-Płatności, e-Wyszukiwarka, e-Baza wiedzy.
W ramach projektu realizowane zostały również:
- dostawa i instalacja infrastruktury informatycznej wraz z systemami obsługującymi,
- szkolenia i warsztaty, w tym szkolenia e-learningowe,
- digitalizacja 462 226 stron rejestrów.
Dzięki opracowanemu przez S&T trybowi Fast Track (szybka ścieżka) zgłoszenia mają być krócej badane i szybciej rejestrowane (a w przypadku znaków towarowych także opublikowane) niż w przypadku skorzystania z tradycyjnej formy zgłoszeń. To procedura podobna do tej, którą stosuje od kilku lat Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO). Przy optymistycznym scenariuszu czas rejestracji może się skrócić nawet o połowę.
Przyspieszony tryb rozpatrywania zgłoszeń już na wstępie eliminuje różnego rodzaju błędy, bo wprowadza m.in. wymogi uiszczenia opłaty z góry i sporządzenia wykazu towarów i usług zgodnie z oficjalną (zharmonizowaną) bazą terminów.
Więcej informacji o realizacji znajduje się w artykule portalu IT w Administracji – Nowe patenty na patenty.