Konsekwencje epidemii stanowią wyzwanie dla modeli operacyjnych i biznesowych wielu firm. Pojawiają się liczne pytania – rozpoczynając od tego, w jaki sposób pracują pracownicy, a kończąc na tym, jak zmieniają się zachowania konsumentów.

Ilość danych rośnie w gwałtownym tempie, umiejętność i szybkość ich analizy przekłada się na elastyczność i rentowność organizacji, a automatyzacja procesów staje się coraz częściej kluczowa dla funkcjonowania.

Z analiz Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że ponad połowa firm wysoko oceniła pod względem wykorzystania systemy IT wspierające zarządzanie przedsiębiorstwem.

– Systemy ERP przeszły w ciągu ostatnich lat niemałą transformację. Ze specjalistycznych wdrożeń, które były rozumiane tylko przez wąskie grono, zmieniły się w platformy otwarte na szeroko rozumiane potrzeby biznesu, a same projekty wdrożeniowe coraz bardziej kładą nacisk nie nas sprawy techniczne („uruchomić”), a na korzyści („po co” i „jak to będzie wspierać naszą strategię”).

Avatar
Przemysław Domański

Partner Sales Manager, S&T

Nadążyć za zmianami

Zmiana otoczenia regulacyjnego, ale także nastroje konsumentów, które w dużej mierze determinują obroty wielu przedsiębiorstw, wymagają ciągłego monitorowania. Przedsiębiorstwa potrzebują automatyzować zarządzanie, które powiązane jest bezpośrednio z podejmowaniem trafnych decyzji biznesowych. Presja będzie tylko większa. W opublikowanym przez BDO raporcie Global Risk Lanscape 2020 aż 97 proc. respondentów jasno podkreśliło, że plany biznesowe organizacji powinny ewoluować razem z makro zmianami.

– Zwinne dostosowywanie się do dynamiki otoczenia wymaga od organizacji przede wszystkim szybkiego rozpoznawania i przewidywania zmian. To dotyczy nie tylko technologii, ale w dużej mierze także nastrojów społecznych, przyzwyczajeń konsumentów, czy otoczenia prawnego. Wszystkie te czynniki mogą stanowić dla firm zarówno zagrożenia, jak i okazje. Dane zawarte we współczesnych systemach ERP w dużej mierze mogą pomóc nam w zidentyfikowaniu czy dana sytuacja, dane ryzyko, będzie stanowić zagrożenie, czy też możliwą do wykorzystania okazję. Na to ma wpływ oczywiście specyfika danej branży, czy przedsiębiorstwa.

Avatar
Przemysław Domański

Partner Sales Manager, S&T

Analityka zyskuje na znaczeniu

Wdrażanie nowoczesnych systemów IT, które pozwalają na efektywne zarządzanie zasobami organizacji to tylko pierwszy krok. Drugim jest takie dostosowanie narzędzi i dobór modułów czy interfejsów użytkowników, które pozwolą na szybkie analizowanie zgromadzonych danych. Przede wszystkim natomiast – na tyle kompleksowe i przemyślane, że jakiekolwiek aktualizacje nie zakłócą dotychczasowych procesów.

– Kolejne lata upłyną nam pod znakiem już nie tyle efektywnego gromadzenia danych, ile ich analizy, która przynosi firmie realną wartość. Dlatego też w taki sposób właśnie powinniśmy myśleć o wdrażaniu systemów IT, które mają na celu usprawniać zarządzanie zasobami w przedsiębiorstwach. Co ważne – już na pierwszym etapie, czyli etapie wyboru partnera technologicznego i rozwiązań, powinniśmy myśleć tymi kategoriami. Analizy Gartnera pokazały, że nawet 90 proc. danych gromadzonych przez firmy nie jest wykorzystywanych i analizowanych. To ogromny potencjał, o którym warto myśleć w kontekście zarządzania w przyszłości i brać pod uwagę na równi z potrzebami naszej organizacji.

Jednym z kluczowych czynników elastyczności organizacji w reagowaniu na zmiany jest odpowiednie przygotowanie systemów informacyjnych. Firmy muszą robić to w taki sposób aby ich aktualizacja, rozbudowa technologii czy zmiana strategii biznesowej nie wymagała realizacji złożonego projektu migracyjnego.

Avatar
Przemysław Domański

Partner Sales Manager, S&T

Zobacz podobne

23.09.2021

Jak wybrać system ERP?

W dzisiejszych czasach niemal każda organizacja wykorzystuje jakiś rodzaj oprogramowania komputerowego, które w mniejszym lub większym stopniu (w zależności od posiadanych funkcji) ułatwia codzienne funkcjonowanie firmy i jej pracowników.
24.08.2021

Dzień Windowsa

Jaki jest najpopularniejszy system operacyjny na świecie? Co do tego chyba nikt nie ma wątpliwości, a ewentualne dyskusje na ten temat zakończy fakt, że w kalendarzu umieszczone zostało jego święto.
01.08.2021

Mikroinstalacje w fotowoltaice – znaczenie i rola inteligentnych liczników

Globalna energetyka przechodzi bezprecedensową transformację. Wraz z rozpowszechnianiem OZE i rozwojem technologii magazynowania energii rosną wyzwania stawiane operatorom systemów dystrybucyjnych. Rozwój fotowoltaiki odgrywa w tym procesie znaczącą rolę.

Zapisz się na newsletter S&T

    Dane są podawane dobrowolnie. Podanie danych oznaczonych gwiazdką (*) jest obowiązkowe do otrzymania newslettera.
    Zgoda oznacza możliwość otrzymywania informacji handlowych dotyczących produktów i usług promowanych przez spółki z grupy S&T AG, jak również informacji marketingowych powstałych we współpracy z naszymi partnerami technologicznymi. Mają Państwo prawo do cofnięcia wyrażonej zgody w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania Państwa danych, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej cofnięciem.
    Jeśli chcą Państwo wycofać zgodę, mogą Państwo tego dokonać tutaj.

    Administratorem Państwa danych osobowych jest właściwa spółka z grupy S&T AG, mająca siedzibę w Polsce. Podane dane osobowe będą przetwarzane w celu prowadzenia działań marketingowych, co jest prawnie uzasadnionym interesem Administratora. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu prawach, znajduje się w Polityce prywatności.