Badanie przeprowadzone przez CIONET, Deloitte i VMware pokazało, że aż 88 proc. firm zamierza zwiększyć możliwości pracy zdalnej na stałe, nawet po zakończeniu pandemii.

Firmy stają przed wyzwaniem stworzenia cyfrowego środowiska pracy, które pozwoli na bezpieczne i komfortowe wykonywanie obowiązków służbowych, niezależnie od miejsca. A wirtualne biuro to nie tylko telekonferencje i biurowy czat.

Lockdown, wprowadzony niemalże z dnia na dzień, wymusił przystosowanie się do nowej rzeczywistości w bardzo krótkim czasie. Firmy musiały wysłać znaczną część załogi na „home office” i zapewnić jej narzędzia informatyczne. Tam, gdzie nie udało się zorganizować odpowiedniego „stanowiska pracy”, bardzo często zgadzano się na wykorzystywanie prywatnego sprzętu pracowników.

Co ciekawe, na dobre został odczarowany mit „home office” jako stylu pracy. Aż 26 proc. respondentów opracowania CIONET, Deloitte i VMware zauważało poprawę produktywności pracy. A badanie przeprowadzone przez Gallupa, pokazało, że na początku maja odsetek zaangażowania pracowników w wykonywane obowiązków zawodowych był najwyższy w historii badań, które od 2000 roku prowadzi instytut. Wynosił on aż 38 proc.!

Model hybrydowy jest nieunikniony

Nie tylko wnioski z opracowania CIONET, Deloitte i VMware pokazują, że nie ma już odwrotu od większego wymiaru „pracy zdalnej”. Tryb hybrydowy w wielu obszarach działalności biznesowej to w tej chwili najbardziej prawdopodobny scenariusz. Twitter ogłosił, że to sami pracownicy zdecydują o tym, kiedy – i czy w ogóle – zechcą wrócić do biura, Google zagwarantował pracę zdalną, co najmniej do lipca 2021 roku, a sami respondenci badania przeprowadzonego przez Pracuj.pl spodziewają się, że rola tego modelu w przyszłości będzie rosła (aż 7 na 10 osób!). Inną kwestią jest też sama przestrzeń biurowa. Obecnie 26 proc. firm pracuje w normalnym trybie, a 64 proc. w mieszanym, czyli częściowo zdalnie — wynika z badania Grafton Recruitment.  W czasie lockdownu obłożenie biur często nie przekraczało 10 proc. Coraz większa grupa pracodawców zdaje sobie sprawę, że niemożliwa jest organizacja pracy, w której wszystkich zamkniemy w jednej przestrzeni. Oczywiście, w jakim stopniu firmy wykorzystywać będą systemowa pracę zdalną zależy głównie od branży, w jakiej działają. Według analiz CBRE w Polsce najczęściej na taki model decydowały się firmy IT, ale też m.in. reklamy, marketingu i komunikacji. W tych obszarach najłatwiej jest przenieść całą działalność do kanału online, poza tym firm z tych sektorów bardzo często już pracowały w tym trybie jeszcze przed epidemią.

Strategia transformacji cyfrowej przedsiębiorstwa nieunikniona

Optymizm, chęć do działania i zdawanie sobie sprawy z konieczności systemowej organizacji pracy zdalnej nie zastąpią strategii transformacji cyfrowej przedsiębiorstw. Deklarowana przez pracowników chęć do wykonywania swoich obowiązków zdalnie, przez większą część tygodnia, oraz brak możliwości wykorzystywania przestrzeni biurowej w dotychczasowej formie, powinny zmusić nas do myślenia o naszej działalności biznesowej w długiej perspektywie. To zupełnie naturalne, że firmy w momencie kryzysu postanowiły wykorzystać wszystkie dostępne środki i przeciwdziałać zastałej sytuacji. Nie mylmy jednak taktyki, która pozwoliła na przetrwanie, z długoterminowym sposobem na utrzymanie bezpiecznej i rentownej organizacji.

Avatar
Marek Hojda

Indirect Sales Manager, Hewlett Packard Enterprise

Fundamenty cyfrowej organizacji potrzebne „na wczoraj”

Czy musimy natychmiast wymyślić sposób na systemową pracę zdalną w naszej organizacji? Niekoniecznie. Na początek warto zacząć od zbudowania solidnych fundamentów, które pozwolą na sukcesywne budowanie cyfrowej organizacji, działającej sprawnie zarówno w zdalnym, mieszanym, jak i tradycyjnym modelu. A to zadanie, którego firmy powinny podjąć się „na wczoraj”.

W dobie internetu to dane stały się nową walutą. Szacunki pokazują, że do 2025 roku będzie ich aż 175 zetabajtów, a czekają nas zmiany w kierunku gromadzenia i przetwarzania jeszcze większej liczby informacji. Oznacza to, że priorytetem staje się zapewnienie najwyższych standardów bezpieczeństwa. Pandemia COVID-19 znacząco przyspieszyła digitalizację biznesu, jednak duża presja czasu nie zawsze oznaczała pełne zabezpieczenia. Według raportu Bitdefender połowa specjalistów od infosec przyznała, że ich organizacje nie miały planu awaryjnego na wypadek sytuacji podobnej do epidemii COVID-19. Co więcej, aż 86% z nich potwierdziło, że w ostatnim okresie wzrosła częstotliwość cyberataków!

Systemowe podejście ma wpływ na konkurencyjność

Rzeczywistość, w której pracowaliśmy w zasadzie w jednym budynku, posiadając centrum danych on premise i bieżącą kontrolę nad informacją i integralnością systemów, nieubłaganie się kończy. Przeniesienie wielu aktywności zawodowych do online i praca w rozproszonym środowisku niesie ze sobą wiele wyzwań. Przede wszystkim, w obliczu rosnącej liczby ataków cybernetycznych, wyjątkowo istotna staje się kontrola nad przepływem i dostępem do danych. Systemowe podejście do kwestii sprzętu, procesów, sposobów przechowywania oraz zabezpieczenia informacji wrażliwych i wdrożenie cyfrowego środowiska pracy, ma ogromny wpływ na zachowanie ciągłości działania biznesu. Zaprojektowane pod kątem obsługi zarówno modelu tradycyjnego, mieszanego, jak i w pełni zdalnego, daje gwarancję bezpieczeństwa danych i minimalizacji ryzyka ataków cybernetycznych.

Avatar
Tomasz Lorek

End-User Computing Sales Specialist, VMware

Zobacz podobne

24.08.2021

Dzień Windowsa

Jaki jest najpopularniejszy system operacyjny na świecie? Co do tego chyba nikt nie ma wątpliwości, a ewentualne dyskusje na ten temat zakończy fakt, że w kalendarzu umieszczone zostało jego święto.
01.08.2021

Mikroinstalacje w fotowoltaice – znaczenie i rola inteligentnych liczników

Globalna energetyka przechodzi bezprecedensową transformację. Wraz z rozpowszechnianiem OZE i rozwojem technologii magazynowania energii rosną wyzwania stawiane operatorom systemów dystrybucyjnych. Rozwój fotowoltaiki odgrywa w tym procesie znaczącą rolę.
01.07.2021

Jak wykorzystać potencjał danych z inteligentnych liczników?

Postęp w zakresie analityki danych w globalnym sektorze energetycznym związany jest z wykorzystaniem inteligentnych liczników, urządzeń pomiarowych i oprogramowania do zarządzania siecią i przesyłem.

Zapisz się na newsletter S&T

    Dane są podawane dobrowolnie. Podanie danych oznaczonych gwiazdką (*) jest obowiązkowe do otrzymania newslettera.
    Zgoda oznacza możliwość otrzymywania informacji handlowych dotyczących produktów i usług promowanych przez spółki z grupy S&T AG, jak również informacji marketingowych powstałych we współpracy z naszymi partnerami technologicznymi. Mają Państwo prawo do cofnięcia wyrażonej zgody w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania Państwa danych, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej cofnięciem.
    Jeśli chcą Państwo wycofać zgodę, mogą Państwo tego dokonać tutaj.

    Administratorem Państwa danych osobowych jest właściwa spółka z grupy S&T AG, mająca siedzibę w Polsce. Podane dane osobowe będą przetwarzane w celu prowadzenia działań marketingowych, co jest prawnie uzasadnionym interesem Administratora. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu prawach, znajduje się w Polityce prywatności.