Wielu przedsiębiorców zgodnie uznaje, że bezpieczeństwo jest jednym z najważniejszych aspektów działalności prowadzonych przez nich firm.

Skuteczna realizacja tych zapewnień wymaga jednak spójnej i przemyślanej strategii bezpieczeństwa wykonanej przez specjalistów, z czym w praktyce bywa znacznie gorzej.

 Wymagania prawne

Większą dbałość o kwestie bezpieczeństwa danych wymusiły na przedsiębiorcach regulacje, które zostały wprowadzone w Europie wraz z RODO, zmieniając w znaczący sposób dbałość o sposób przechowywania danych osobowych. Z analiz wynika, że najlepiej przygotowane do realizacji tych procedur są firmy działające w branży finansowej – jest to dziedzina, w której poufne informacje muszą być szczególnie chronione.

 Co obejmuje strategia bezpieczeństwa?

Aktualne rozwiązania informatyczne pozwalają na wdrożenie skutecznych i kompleksowych narzędzi chroniących przedsiębiorstwo przed potencjalnymi zagrożeniami. Działania muszą być zaplanowane i cały czas dostosowywane do aktualnych wymagań i specyfiki działalności firmy. Konieczne jest także sprecyzowanie priorytetów, dzięki którym możliwe będzie wskazanie kluczowych obszarów, do których ochrony powinno się przykładać szczególną wagę.

Istotna jest również możliwość konsultacji ze specjalistami, którzy mogą doradzić zarówno na etapie analiz i wskazać najlepsze dostępne na rynku rozwiązanie oraz pomóc w trakcie wdrażania strategii bezpieczeństwa. Takie możliwości szczególnie dla małych i średnich firm dają usługi outsourcingowe.

Najważniejsze korzyści

Wdrażając strategię bezpieczeństwa, można zwiększyć ochronę przed poniesieniem dotkliwych strat finansowych oraz wizerunkowych, które w niektórych branżach mogą znacznie osłabić pozycję firmy i zaburzyć jej funkcjonowanie. Wówczas podział obowiązków jest szczegółowo ustalony i w przypadku pojawiających się zagrożeń wskazane osoby wiedzą dokładnie, jak prawidłowo zareagować.

Implementując świadomą, starannie przygotowaną strategię bezpieczeństwa można największy nacisk położyć na kluczowe obszary funkcjonowania przedsiębiorstwa, których ochrona będzie szczególnie istotna. Nowoczesne narzędzia informatyczne pozwalają w szybki sposób zareagować i, jeśli zajdzie taka konieczność, umożliwiają zablokowanie dostępów osobom będących źródłem wycieku danych.

Zobacz podobne

18.05.2020

Cyfryzacja odegra kluczową rolę w funkcjonowaniu przedsiębiorstw utilities

Skala wyzwań o charakterze gospodarczym i społecznym spowodowana przez wybuch globalnej epidemii znacznie uwypukliła potrzebę przyspieszenia transformacji cyfrowej w branży utilities.
05.05.2020

Jak pandemia COVID-19 wpłynęła na administrację publiczną w Polsce?

Zwalczenie epidemii koronawirusa wiąże się z ograniczeniami bezpośrednich kontaktów międzyludzkich. Jak to wpływa na tryb procedowania spraw w urzędach państwowych? Jakie skutki w tym obszarze możemy zaobserwować?
22.04.2020

Zakup oprogramowania i infrastruktury IT w ramach specustawy dot. COVID-19

Epidemia koronawirusa spowodowała znaczne zmiany w funkcjonowaniu wielu przedsiębiorstw. Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom COVID-19, zwłaszcza gospodarczym, przyjęte zostały przepisy, które mają pomóc prywatnym przedsiębiorstwom i instytucjom publicznym.

Zapisz się na newsletter S&T

Dane są podawane dobrowolnie.
Podanie danych oznaczonych gwiazdką (*) jest obowiązkowe do otrzymania newslettera.


Zgoda oznacza możliwość otrzymywania informacji handlowych dotyczących produktów i usług promowanych przez spółki z grupy S&T AG, jak również informacji marketingowych powstałych we współpracy z naszymi partnerami technologicznymi.

Mają Państwo prawo do cofnięcia wyrażonej zgody w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania Państwa danych, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej cofnięciem.

Jeśli chcą Państwo wycofać zgodę, mogą Państwo tego dokonać tutaj.

Administratorem Państwa danych osobowych jest właściwa spółka z grupy S&T AG, mająca siedzibę w Polsce. Podane dane osobowe będą przetwarzane w celu prowadzenia działań marketingowych, co jest prawnie uzasadnionym interesem Administratora. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu prawach, znajduje się w Polityce prywatności.