Platforma Usług Elektronicznych Urzędu Patentowego (PUEUP) zbudowana od podstaw przez zespół programistów S&T to kolejny krok w obszarze informatyzacji administracji publicznej.

System pozwala na elektroniczną obsługę zgłoszeń o udzielenie ochrony dla wynalazku, znaku towarowego, wzoru użytkowego i przemysłowego oraz ułatwia rejestrowanie wniosków o uznanie patentu europejskiego. Szacuje się, że tylko do końca roku ponad 30 tys. spraw urzędowych zostanie rozpatrzonych za pomocą nowego rozwiązania.

Dzięki powstaniu Platformy PUEAP  nie tylko przedsiębiorcy, osoby fizyczne, rzecznicy patentowi, radcy prawni i adwokaci, ale także instytucje badawczo-naukowe, organy administracji państwowej i pracownicy samego urzędu zyskają dostęp do elektronicznych rejestrów UPRP. Rozwiązanie to zapewnia również dostęp do ważnych informacji z obszaru zainteresowań Urzędu Patentowego oraz ułatwia pilnowanie istotnych w tej dziedzinie terminów.

System zaprojektowany i wdrożony przez S&T informuje użytkowników – w wybranym przez nich kanałem komunikacji – o zbliżającym się terminie wygaśnięcia ochrony znaku towarowego i udostępnia odpowiednie narzędzia do przedłużenia jego ochrony i wniesienia stosownych opłat. Dzięki zaimplementowanej usłudze subskrypcji informacji, korzystający z rozwiązania zyskali też dostęp do nowoczesnej wyszukiwarki danych dotyczących przedmiotów ochrony.

S&T od lat wspiera wiele instytucji publicznych na różnych etapach uruchomiania e-usług. Nasi konsultanci uczestniczą zarówno w określeniu kroków wymaganych do załatwienia danej sprawy (baza procedur), stworzeniu repozytorium formularzy wejściowych i wyjściowych (baza formularzy), skompletowaniu aktów prawnych stanowiących podstawę realizacji usług (baza aktów prawnych), czy określeniu sposobu weryfikacji podmiotów uprawnionych do korzystania z systemu. Bardzo się cieszę, że mogliśmy przyczynić się uruchomienia kolejnych istotnych e-usług oferowanych przez państwo polskie”.
Avatar
Michał Wilbrandt

Business Solutions Unit Director

Głównym aspektem projektu wdrożenia platformy PUEUP było zaprojektowanie, wykonanie i wdrożenie dedykowanego Systemu złożonego z kilku aplikacji dziedzinowych. Całość przedsięwzięcia  uzupełnia m.in. dostawa nowoczesnej infrastruktury teleinformatycznej z oprogramowaniem standardowym i integracja z już istniejącymi systemami teleinformatycznymi UP RP, świadczenie usług gwarancyjnych i asysty technicznej oraz organizacja szkoleń e-learningowych dla administratorów i użytkowników platformy. Dodatkowo w ramach zlecenia przeprowadzona została digitalizacja ponad 500 tyś. dokumentów i rejestrów prowadzonych wcześniej w formie papierowej, które w postaci elektronicznej zasiliły nowy System.

Platforma Usług Elektronicznych Urzędu Patentowego powstała dzięki projektowi dofinansowanemu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014-2020, Oś 2 E-administracja i otwarty urząd, działanie 2.1 Wysoka dostępność i jakość e-usług publicznych. Koszt jej przygotowania wyniósł 21 212 000 PLN. UPRP jest jednym z niewielu urzędów patentowych w Europie, który w tak szerokim zakresie przeniósł swoje usługi na platformę cyfrową.

Zobacz podobne

01.07.2020

Platforma eUDT sprawdziła się w czasie największych obostrzeń

W czasie pandemii UDT przeprowadził kilkaset tysięcy badań urządzeń technicznych. Było to możliwe m.in dzięki wdrożonej przez S&T platformie elektronicznej współpracy z klientami - eUDT, w której zarejestrowanych jest już ponad pół miliona urządzeń.
22.06.2020

Zespół S&T wspiera Ministerstwo Zdrowia

W czerwcu programiści S&T dołączyli do zespołów wspierających budowę Systemu Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych, platformy do udostępniania cyfrowych zasobów rejestrów medycznych, a także systemu do obsługi działań związanych z transplantacjami.
12.06.2020

Nowy globalny projekt w portfolio S&T

W czerwcu rozpoczął się nowy projekt wsparcia IT realizowany na rzecz jednostek Alstom w Polsce, serwisujących pociągi Pendolino oraz produkujących pociągi regionalne i składy metra. 

Zapisz się na newsletter S&T

Dane są podawane dobrowolnie.
Podanie danych oznaczonych gwiazdką (*) jest obowiązkowe do otrzymania newslettera.


Zgoda oznacza możliwość otrzymywania informacji handlowych dotyczących produktów i usług promowanych przez spółki z grupy S&T AG, jak również informacji marketingowych powstałych we współpracy z naszymi partnerami technologicznymi.

Mają Państwo prawo do cofnięcia wyrażonej zgody w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania Państwa danych, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej cofnięciem.

Jeśli chcą Państwo wycofać zgodę, mogą Państwo tego dokonać tutaj.

Administratorem Państwa danych osobowych jest właściwa spółka z grupy S&T AG, mająca siedzibę w Polsce. Podane dane osobowe będą przetwarzane w celu prowadzenia działań marketingowych, co jest prawnie uzasadnionym interesem Administratora. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu prawach, znajduje się w Polityce prywatności.