Avatar Tomasz Dziarmakowski Business Development Director, S&T

Globalna energetyka przechodzi bezprecedensową transformację. Wraz z rozpowszechnianiem OZE i rozwojem technologii magazynowania energii rosną wyzwania stawiane operatorom systemów dystrybucyjnych. Rozwój fotowoltaiki odgrywa w tym procesie znaczącą rolę.

Według Solar Power Europe Polska plasuje się na wysokim, czwartym miejscu w UE pod względem rozwoju rynku fotowoltaicznego. Pod koniec 2020 roku moc zainstalowana w fotowoltaice na terenie naszego kraju wyniosła 4 GW. Zdaniem Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej ten gwałtowny wzrost stanowi duże wyzwanie dla sieci energetycznej. Koniecznością staje się przyśpieszona digitalizacja sektora, czyli między innymi instalacja inteligentnych liczników.

Czym są mikroinstalacje fotowoltaiczne?

Mikroinstalacja fotowoltaiczna to przydomowa instalacja fotowoltaiczna o łącznej mocy nie przekraczającej 50 kW, zasilająca budynek w energię elektryczną. Mikroinstalacja nie wymaga specjalnych pozwoleń, co sprzyja jej swobodnemu montowaniu w gospodarstwach domowych. Pod koniec I kwartału 2021 roku łączna liczba mikroinstalacji przyłączonych przez OSD w Polsce wyniosła ponad 520 tys. sztuk.

img

Do czego służą inteligentne liczniki?

Inteligentne liczniki to urządzenia pomiarowe, które zbierają, przechowują i transferują dane o zużyciu energii elektrycznej. W Polsce dane z inteligentnych liczników przekazywane będą do Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii – CSIRE.

Na początku roku 2021 liczniki inteligentne posiadało ponad 2 mln spośród 16,3 mln odbiorców końcowych w Polsce. Dzięki nowelizacji ustawy Prawo Energetyczne liczba ta ma wzrosnąć do 80 proc. do końca 2028 roku.

Jak smart metering wspiera przydomową instalację PV?

Nowoczesne opomiarowanie może pomóc w maksymalnym wykorzystaniu możliwości instalacji fotowoltaicznych. Liczniki inteligentne mierzą między innymi przepływ prądu – zarówno tego wysyłanego z zakładu energetycznego do konsumenta, jak i w kierunku przeciwnym. Umożliwia to, między innymi, przekazanie nadwyżki energii wyprodukowanej z mikroinstalacji fotowoltaicznej do OSD. W obecnym stanie prawnym prosument może bezpłatnie odebrać 80 proc. przekazanej dystrybutorowi energii w momencie, w którym jego mikroinstalacja jest mniej wydolna. W przyszłości, po wprowadzeniu niezbędnych rozwiązań legislacyjnych, możliwa będzie sprzedaż wyprodukowanej nadwyżki – wówczas posiadanie inteligentnego licznika będzie koniecznością.

Inteligentne liczniki umożliwiają także bieżące monitorowanie tego, ile energii wyprodukowano w domowej instalacji fotowoltaicznej. Zwiększa to świadomość prosumenta i tworzy nowe możliwości oszczędzania. Dzięki interoperacyjności inteligentnych liczników mogą one zostać zintegrowane z wieloma urządzeniami domowymi a także z oprogramowaniem, które ułatwia monitoring i analitykę zużycia. Pozwala to na optymalizację kosztów – urządzenia wymagające znacznego poboru energii mogą pracować w czasie, kiedy osiąga ona optymalną cenę.

Inteligentne liczniki już dziś pełnią istotną rolę pośrednika pomiędzy gospodarstwem domowym a przedsiębiorstwami energetycznymi. W niedalekiej przyszłości i z pomocą narzędzi inteligentnego opomiarowania wielu prosumentów będzie wytwarzać, magazynować i sprzedawać własną energię elektryczną ze źródeł odnawialnych. To prawdziwa rewolucja – już dziś warto zadbać o posiadanie niezbędnych elementów instalacji, aby być jej częścią.

Zobacz podobne

23.09.2021

Jak wybrać system ERP?

W dzisiejszych czasach niemal każda organizacja wykorzystuje jakiś rodzaj oprogramowania komputerowego, które w mniejszym lub większym stopniu (w zależności od posiadanych funkcji) ułatwia codzienne funkcjonowanie firmy i jej pracowników.
24.08.2021

Dzień Windowsa

Jaki jest najpopularniejszy system operacyjny na świecie? Co do tego chyba nikt nie ma wątpliwości, a ewentualne dyskusje na ten temat zakończy fakt, że w kalendarzu umieszczone zostało jego święto.
01.07.2021

Jak wykorzystać potencjał danych z inteligentnych liczników?

Postęp w zakresie analityki danych w globalnym sektorze energetycznym związany jest z wykorzystaniem inteligentnych liczników, urządzeń pomiarowych i oprogramowania do zarządzania siecią i przesyłem.

Zapisz się na newsletter S&T

    Dane są podawane dobrowolnie. Podanie danych oznaczonych gwiazdką (*) jest obowiązkowe do otrzymania newslettera.
    Zgoda oznacza możliwość otrzymywania informacji handlowych dotyczących produktów i usług promowanych przez spółki z grupy S&T AG, jak również informacji marketingowych powstałych we współpracy z naszymi partnerami technologicznymi. Mają Państwo prawo do cofnięcia wyrażonej zgody w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania Państwa danych, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej cofnięciem.
    Jeśli chcą Państwo wycofać zgodę, mogą Państwo tego dokonać tutaj.

    Administratorem Państwa danych osobowych jest właściwa spółka z grupy S&T AG, mająca siedzibę w Polsce. Podane dane osobowe będą przetwarzane w celu prowadzenia działań marketingowych, co jest prawnie uzasadnionym interesem Administratora. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu prawach, znajduje się w Polityce prywatności.