Avatar Małgorzata Wyszyńska SAP Solution Architect, S&T

W dniu 1 grudnia 2022 r. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy od podatku towarów i usług, która wprowadzi duże zmiany w codzienności polskich przedsiębiorców. Jakie obowiązki czekają na firmy działające w Polsce w 2023 roku?

Krajowy System e-Faktur (KSeF) oficjalnie stanie się obowiązkowy dopiero od 1 stycznia 2024 r., co oznacza, że firmy w Polsce mają jeszcze 12 miesięcy na przygotowanie się do implementacji elektronicznego fakturowania. Jednak skala zmian, jakie muszą przejść, jest na tyle duża, że przygotowania warto zacząć już w 2023 roku. W końcu konieczność przekazywania instytucjom państwowym dużej ilości informacji w formie ustrukturyzowanej musi wymusić zmiany w zakresie procesów oraz oprogramowania.

Jakie nowe obowiązki dla przedsiębiorców wprowadza KSeF?

Od 1 stycznia 2024 r. każda czynność, która wymaga udokumentowania fakturą zgodnie z przepisami ustawy o podatku VAT będzie musiała wiązać się z użyciem KSeF. W praktyce obejmie to każdą fakturowaną transakcję sprzedaży lub świadczenia usługi na rzecz innych przedsiębiorców (B2B), podmiotów publicznych (B2G) i klientów prywatnych (B2C), a także korekty wystawionych dokumentów. Obowiązkiem korzystania z centralnego systemu zostaną objęte również podmioty korzystające ze zwolnienia z VAT oraz podatnicy zidentyfikowani w Polsce do szczególnej procedury unijnej OSS, posiadający polski identyfikator podatkowy NIP.

Jakie kroki powinni podjąć przedsiębiorcy przed 1 stycznia 2024 r.?

Zakres czynności, które będą wymagać zmian proceduralnych po stronie przedsiębiorcy jest bardzo szeroki, dlatego warto się do niego przygotować wcześniej. Pierwszym krokiem, jaki przedsiębiorcy powinni podjąć w związku z Krajowym Systemem e-Faktur jest dostosowanie wykorzystywanych aktualnie w firmie systemów informatycznych, aby były w pełni zgodne z nowymi przepisami i umożliwiały automatyczną komunikację z platformą KSeF. W przypadku wielu systemów CRM, ERP czy ECM często są już dostępne odpowiednie rozszerzenia, które ułatwią ten proces. Użytkownicy SAP mogą skorzystać m.in. z autorskiego rozwiązania S4/KSeF firmy S&T opartego o dedykowany kokpit dla dokumentów sprzedaży i o komponent SAP Invoice Management by OpenText, wspierający proces przyjmowania faktur zakupu z KSeF.

Warto zadbać także o szkolenia dla pracowników księgowości oraz skorzystać z tego, że dostępna jest już strefa testowa na platformie KSeF. Dzięki korzystaniu z niej można szybko zweryfikować prawidłowość procesów, dostosować je do potrzeb firmy i zobaczyć, które obszary jeszcze wymagają poprawy przed 1 stycznia 2024 roku.
Ikona

Dlaczego warto przystąpić do Krajowego Systemu e-Faktur w 2023?

Mimo, że termin obowiązkowego wdrożenia KSeF przypada dopiero na styczeń 2024 roku, warto już teraz zainteresować się tematem, nie czekając na ostatnią chwilę. Przedsiębiorcy, którzy zaczną korzystać z e-faktur jeszcze w 2023 roku, mogą liczyć na szereg korzyści, które sprawiają, że warto rozważyć wcześniejsze wdrożenie centralnej platformy fakturowania. Dobrowolni użytkownicy Krajowego Systemu e-Faktur zyskają od momentu wejścia do KSeF zwolnienie z obowiązku archiwizacji i przechowywania dokumentów oraz skrócenie czasu oczekiwania na zwrot VAT z 60 do 40 dni.

Dodatkowo, zaletą KSeF jest to, że w przypadku przystąpienia do systemu zarówno wystawiającego fakturę, jak i jej odbiorcy, nabywca otrzymuje fakturę praktycznie w czasie rzeczywistym – natychmiast po jej wystawieniu. Nie ma ryzyka zgubienia dokumentu, wydłużonego czasu oczekiwania na jego otrzymanie lub nieporozumień. To w efekcie może przełożyć się na krótszy czas oczekiwania na płatność za daną fakturę, a więc sprawniejsze przepływy finansowe w biznesie.

Zobacz podobne

27.01.2023

E-faktura dla wszystkich? Korzyści z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF)

Jak wiele mówi czytelnikom skrót KSeF? Teraz na stałe wejdzie do słownika podatników, administratorów biur i księgowych. Rada Ministrów poparła zmianę w ustawie VAT i Krajowy System e-Faktur staje się faktem.
16.12.2022

KSeF uprości procesy biznesowe

Zgodnie z aktualnymi zapowiedziami Ministerstwa Finansów już w przyszłym roku Krajowy System e-Faktur stanie się obowiązkową rzeczywistością w Polsce. Będziemy w tym zakresie jednym z pionierów w Europie – przed nami tylko Włochy, Hiszpania i Portugalia wprowadziły podobne inicjatywy.
14.12.2022

Serwis Cisco. Pięć najczęściej zadawanych pytań

Usługi wsparcia serwisowego dla sprzętu Cisco mogą być realizowane zarówno przez producenta (Cisco SmartNet, Cisco Solution Support oraz Success Tracks), jak i poprzez sieć autoryzowanych partnerów (Partner Support Service).
A MOŻE WOLAŁBYŚ OD RAZU UZYSKAĆ SPERSONALIZOWANĄ OFERTĘ? Zostań naszym klientem już dziś

Kontakt

  Dane są podawane dobrowolnie. Podanie danych oznaczonych gwiazdką (*) jest obowiązkowe do wysłania zapytania.

  Zgoda oznacza możliwość otrzymywania informacji handlowych dotyczących produktów i usług promowanych przez spółki z grupy Kontron AG, jak również informacji marketingowych powstałych we współpracy z naszymi partnerami technologicznymi.
  Mają Państwo prawo do cofnięcia wyrażonej zgody w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania Państwa danych, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej cofnięciem.

  Jeśli chcą Państwo wycofać zgodę, mogą Państwo tego dokonać tutaj.

  Administratorem Państwa danych osobowych jest właściwa spółka z grupy Kontron AG, mająca siedzibę w Polsce. Podane dane osobowe będą przetwarzane w celu identyfikacji nadawcy i udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu prawach, znajduje się w Polityce prywatności.

  Zapisz się na newsletter S&T

   Dane są podawane dobrowolnie. Podanie danych oznaczonych gwiazdką (*) jest obowiązkowe do otrzymania newslettera.
   Zgoda oznacza możliwość otrzymywania informacji handlowych dotyczących produktów i usług promowanych przez spółki z grupy S&T AG, jak również informacji marketingowych powstałych we współpracy z naszymi partnerami technologicznymi. Mają Państwo prawo do cofnięcia wyrażonej zgody w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania Państwa danych, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej cofnięciem.
   Jeśli chcą Państwo wycofać zgodę, mogą Państwo tego dokonać tutaj.

   Administratorem Państwa danych osobowych jest właściwa spółka z grupy S&T AG, mająca siedzibę w Polsce. Podane dane osobowe będą przetwarzane w celu prowadzenia działań marketingowych, co jest prawnie uzasadnionym interesem Administratora. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu prawach, znajduje się w Polityce prywatności.