Avatar Małgorzata Wyszyńska SAP Solution Architect, S&T

W dniu 1 grudnia 2022 r. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy od podatku towarów i usług, która wprowadzi duże zmiany w codzienności polskich przedsiębiorców. Jakie obowiązki czekają na firmy działające w Polsce w 2023 roku?

Krajowy System e-Faktur (KSeF) oficjalnie stanie się obowiązkowy dopiero od 1 stycznia 2024 r., co oznacza, że firmy w Polsce mają jeszcze 12 miesięcy na przygotowanie się do implementacji elektronicznego fakturowania. Jednak skala zmian, jakie muszą przejść, jest na tyle duża, że przygotowania warto zacząć już w 2023 roku. W końcu konieczność przekazywania instytucjom państwowym dużej ilości informacji w formie ustrukturyzowanej musi wymusić zmiany w zakresie procesów oraz oprogramowania.

Jakie nowe obowiązki dla przedsiębiorców wprowadza KSeF?

Od 1 stycznia 2024 r. każda czynność, która wymaga udokumentowania fakturą zgodnie z przepisami ustawy o podatku VAT będzie musiała wiązać się z użyciem KSeF. W praktyce obejmie to każdą fakturowaną transakcję sprzedaży lub świadczenia usługi na rzecz innych przedsiębiorców (B2B), podmiotów publicznych (B2G) i klientów prywatnych (B2C), a także korekty wystawionych dokumentów. Obowiązkiem korzystania z centralnego systemu zostaną objęte również podmioty korzystające ze zwolnienia z VAT oraz podatnicy zidentyfikowani w Polsce do szczególnej procedury unijnej OSS, posiadający polski identyfikator podatkowy NIP.

Jakie kroki powinni podjąć przedsiębiorcy przed 1 stycznia 2024 r.?

Zakres czynności, które będą wymagać zmian proceduralnych po stronie przedsiębiorcy jest bardzo szeroki, dlatego warto się do niego przygotować wcześniej. Pierwszym krokiem, jaki przedsiębiorcy powinni podjąć w związku z Krajowym Systemem e-Faktur jest dostosowanie wykorzystywanych aktualnie w firmie systemów informatycznych, aby były w pełni zgodne z nowymi przepisami i umożliwiały automatyczną komunikację z platformą KSeF. W przypadku wielu systemów CRM, ERP czy ECM często są już dostępne odpowiednie rozszerzenia, które ułatwią ten proces. Użytkownicy SAP mogą skorzystać m.in. z autorskiego rozwiązania S4/KSeF firmy S&T opartego o dedykowany kokpit dla dokumentów sprzedaży i o komponent SAP Invoice Management by OpenText, wspierający proces przyjmowania faktur zakupu z KSeF.

Warto zadbać także o szkolenia dla pracowników księgowości oraz skorzystać z tego, że dostępna jest już strefa testowa na platformie KSeF. Dzięki korzystaniu z niej można szybko zweryfikować prawidłowość procesów, dostosować je do potrzeb firmy i zobaczyć, które obszary jeszcze wymagają poprawy przed 1 stycznia 2024 roku.
Ikona

Dlaczego warto przystąpić do Krajowego Systemu e-Faktur w 2023?

Mimo, że termin obowiązkowego wdrożenia KSeF przypada dopiero na styczeń 2024 roku, warto już teraz zainteresować się tematem, nie czekając na ostatnią chwilę. Przedsiębiorcy, którzy zaczną korzystać z e-faktur jeszcze w 2023 roku, mogą liczyć na szereg korzyści, które sprawiają, że warto rozważyć wcześniejsze wdrożenie centralnej platformy fakturowania. Dobrowolni użytkownicy Krajowego Systemu e-Faktur zyskają od momentu wejścia do KSeF zwolnienie z obowiązku archiwizacji i przechowywania dokumentów oraz skrócenie czasu oczekiwania na zwrot VAT z 60 do 40 dni.

Dodatkowo, zaletą KSeF jest to, że w przypadku przystąpienia do systemu zarówno wystawiającego fakturę, jak i jej odbiorcy, nabywca otrzymuje fakturę praktycznie w czasie rzeczywistym – natychmiast po jej wystawieniu. Nie ma ryzyka zgubienia dokumentu, wydłużonego czasu oczekiwania na jego otrzymanie lub nieporozumień. To w efekcie może przełożyć się na krótszy czas oczekiwania na płatność za daną fakturę, a więc sprawniejsze przepływy finansowe w biznesie.

Zobacz podobne

04.05.2023

Jakie trendy zobaczymy w infrastrukturze IT w najbliższych latach?

Infrastruktura IT to jeden z obszarów specjalizacji S&T. O najważniejszych trendach w obszarze infrastruktury informatycznej i tego co czeka rynek ICT w najbliższych latach opowiada Wojciech Gliniecki, dyrektor ds. infrastruktury.
04.05.2023

Telekomunikacja – kierunek cyfryzacja!

Automatyzacja procesów i sztuczna inteligencja to narzędzia niezbędne, by przedsiębiorstwa mogły poradzić sobie z ciągle rosnącą ilością danych oraz utrzymać rynkową pozycję. Z pomocą przychodzi m.in. Dell Technologies.
17.04.2023

Jak często powinniśmy przeprowadzać audyt IT w firmie?

W natłoku spraw bieżących zadania związane z audytem infrastruktury mogą być odkładane na bok jako mniej priorytetowe, szczególnie jeśli firma nie doświadczyła w ostatnim czasie żadnych problemów związanych z oprogramowaniem czy architekturą komputerową. To spory błąd.
A MOŻE WOLAŁBYŚ OD RAZU UZYSKAĆ SPERSONALIZOWANĄ OFERTĘ? Zostań naszym klientem już dziś

Kontakt

  Dane są podawane dobrowolnie. Podanie danych oznaczonych gwiazdką (*) jest obowiązkowe do wysłania zapytania.

  Zgoda oznacza możliwość otrzymywania informacji handlowych dotyczących produktów i usług promowanych przez spółki z grupy Kontron AG, jak również informacji marketingowych powstałych we współpracy z naszymi partnerami technologicznymi.
  Mają Państwo prawo do cofnięcia wyrażonej zgody w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania Państwa danych, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej cofnięciem.

  Jeśli chcą Państwo wycofać zgodę, mogą Państwo tego dokonać tutaj.

  Administratorem Państwa danych osobowych jest właściwa spółka z grupy Kontron AG, mająca siedzibę w Polsce. Podane dane osobowe będą przetwarzane w celu identyfikacji nadawcy i udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu prawach, znajduje się w Polityce prywatności.

  Zapisz się na newsletter S&T

   Dane są podawane dobrowolnie. Podanie danych oznaczonych gwiazdką (*) jest obowiązkowe do otrzymania newslettera.
   Zgoda oznacza możliwość otrzymywania informacji handlowych dotyczących produktów i usług promowanych przez spółki z grupy S&T AG, jak również informacji marketingowych powstałych we współpracy z naszymi partnerami technologicznymi. Mają Państwo prawo do cofnięcia wyrażonej zgody w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania Państwa danych, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej cofnięciem.
   Jeśli chcą Państwo wycofać zgodę, mogą Państwo tego dokonać tutaj.

   Administratorem Państwa danych osobowych jest właściwa spółka z grupy S&T AG, mająca siedzibę w Polsce. Podane dane osobowe będą przetwarzane w celu prowadzenia działań marketingowych, co jest prawnie uzasadnionym interesem Administratora. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu prawach, znajduje się w Polityce prywatności.