Avatar Michał Wilbrandt Business Solutions Unit Director, S&T

W przypadku zagrożenia epidemiologicznego wirusem COVID-19, kontakt człowiek-człowiek został uznany przez WHO za podstawowy czynnik rozprzestrzeniania się patogenu.

Tak długo, jak wirus będzie stanowił zagrożenie, kontakty te będą musiały być ograniczone – również w instytucjach publicznych i administracji. Jak przygotować je na tego typu problemy? Jednym z rozwiązań jest postępująca cyfryzacja. Przewidywania światowych ekspertów wskazują jasno, że koronawirus pozostanie z nami dłużej niż przypuszczaliśmy na początku – przynajmniej do czasu opracowania szczepionki. Rzeczywistość społecznej izolacji może powrócić jeszcze nie raz.

Podmioty, które mają radzić sobie lepiej z nową, trudną rzeczywistością wymagają przystosowania do nowych warunków. To głęboka cyfryzacja pozwala na budowanie odporności administracji publicznej na izolację społeczną. Wprost proporcjonalnie do stosowania rozwiązań cyfrowych minimalizujemy konieczność fizycznego kontaktu między ludźmi, a tym samym pozwalamy bezpiecznie i skutecznie wykonywać obowiązki w trybie zdalnym. Co może być przykładem wdrożenia rozwiązań cyfrowych? Przede wszystkim e-recepta, która szczególnie przydała nam się w „nowej” rzeczywistości.

img

Jak jednak Polska wypada na tle innych krajów?

Liderem pod względem cyfryzacji jest Dania, która w 2018 roku zajęła pierwsze miejsce w aktualizowanym co dwa lata indeksie najlepszych “cyfrowych administracji” na świecie prowadzonym przez Organizację Narodów Zjednoczonych (indeks rozwoju e-administracji EGDI, E-Government Development Index). Warto także zwrócić uwagę na Estonię, w której 99% usług państwowych jest dostępna online, a obywatele mogą, za pośrednictwem cyfrowego dowodu osobistego, na przykład głosować w wyborach.

Jak w rankingu indeksu EGDI wygląda Polska? Średnia wartość indeksu  dla całego świata to 0,55. Dania uzyskała wynik 0,92, Estonia 0,85, a Polska – 0,79, a więc znacznie powyżej średniej.
[źródło: fundacja Apolitical]

Widzimy więc, że digitalizacja administracji publicznej w Polsce postępuje. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę częściowy paraliż instytucji wywołany pandemią COVID-19, widzimy jak wiele jeszcze mamy do zrobienia.

 

Zobacz podobne

31.03.2021

Światowy Dzień Backupu

Statystyki wskazują, że każdego roku około 60 tysięcy komputerów ulega awariom, których nawet najbardziej doświadczeni informatycy nie są w stanie odwrócić.
24.02.2021

Wady i zalety systemów klasy ERP

Zintegrowane systemy klasy ERP mogą przynieść każdej organizacji zarówno wiele korzyści jak i ograniczeń, jeśli nie zostaną dobrze wdrożone.
24.02.2021

Jakie korzyści niesie za sobą wdrożenie systemu ERP?

Pandemia pokazała bezwzględnie, że najważniejszą kompetencją, która decyduje o konkurencyjności przedsiębiorstwa jest zdolność do szybkiego odpowiadania na zmienność otoczenia.

Zapisz się na newsletter S&T

    Dane są podawane dobrowolnie. Podanie danych oznaczonych gwiazdką (*) jest obowiązkowe do otrzymania newslettera.
    Zgoda oznacza możliwość otrzymywania informacji handlowych dotyczących produktów i usług promowanych przez spółki z grupy S&T AG, jak również informacji marketingowych powstałych we współpracy z naszymi partnerami technologicznymi. Mają Państwo prawo do cofnięcia wyrażonej zgody w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania Państwa danych, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej cofnięciem.
    Jeśli chcą Państwo wycofać zgodę, mogą Państwo tego dokonać tutaj.

    Administratorem Państwa danych osobowych jest właściwa spółka z grupy S&T AG, mająca siedzibę w Polsce. Podane dane osobowe będą przetwarzane w celu prowadzenia działań marketingowych, co jest prawnie uzasadnionym interesem Administratora. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu prawach, znajduje się w Polityce prywatności.