Z raportu „Dojrzałość technologiczna polskich firm” wynika, że na liście priorytetów inwestycyjnych polskich przedsiębiorstw w latach 2020-2021 znajdują się  kwestie bezpieczeństwa oraz analityki danych. Jednocześnie, ponad połowa polskich firm twierdzi, że nie ma wystarczającego budżetu na najpotrzebniejsze inwestycje w technologie.

Świadomość przedsiębiorców na temat bezpieczeństwa sieci firmowej

Korzystanie z odpowiednich strategii bezpieczeństwa pozwala ochronić firmę przed cyberatakami oraz zabezpieczyć ciągłość działania biznesu. Chociaż większość przedsiębiorców jest tego świadoma, nie zawsze ma to odzwierciedlenie w praktyce. Dbanie o bezpieczeństwo opiera się na ciągłych działaniach i jednorazowe wdrożenie strategii zabezpieczającej przed cyberatakami nie rozwiązuje problemu na stałe. Niestety nie wszystkie firmy są skłonne przeznaczać odpowiednie środki na kwestie bezpieczeństwa.

Mamy do czynienia zatem z wysoką świadomością, która nie zawsze łączy się z gotowością do inwestowania w odpowiednie rozwiązania. Wszystko dlatego, że dbanie o bezpieczeństwo sieci nadal często jest traktowane jedynie w charakterze wydatku. Mało który przedsiębiorca bierze pod uwagę straty, jakie może ponieść, w przypadku, gdy poufne dane firmy zostaną przechwycone lub kiedy  ktoś niepowołany zyska do nich dostęp.

Zabezpieczanie sieci firmowych

W skład koniecznych do wykonania czynności wchodzi np. kontrola dostępu do stacji roboczych, migracja urządzeń i technologii, budowa sieci oraz ochrona aplikacji webowych. Niezwykle istotne jest też ciągłe analizowanie i optymalizowanie polityk bezpieczeństwa, systematyczne modernizowanie sprzętu oraz jego odpowiednia integracja z istniejącą infrastrukturą. Najlepsze systemy bezpieczeństwa monitorują nie tylko sieć, ale także kontrolują aktywność użytkownika oraz aplikacji i w razie potrzeby zapewniają możliwość odcięcia go od zasobów informatycznych przedsiębiorstwa.

W celu określenia niezbędnych, minimalnych wymaganych systemów bezpieczeństwa IT należy wykonać analizę ryzyka, które obejmie realizowane przez firmę procesy i wykorzystywane zasoby. Należy się skupić na elementach krytycznych i niezbędnych w kontekście prowadzonej działalności. Obszary newralgiczne powinny zostać objęte szczegółowym monitoringiem i im warto zapewnić najwyższy poziom ochrony i najnowocześniejsze dostępne rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa.

Zobacz podobne

Czy da się wdrożyć system ERP szybko i bez ryzyka?

Długoletnia, niekończąca się droga pełna przeszkód, na której każdy zakręt da się pokonać tylko przy pomocy worka pieniędzy: tak w większości przypadków kojarzy się proces wdrożenia oprogramowania wspomagającego zarządzanie przedsiębiorstwem.

Czym się kierować przy wyborze systemu BI?

Systemy Business Intelligence (BI) są istotnym wsparciem w każdym przedsiębiorstwie. Dzięki nim, możliwa jest integracja danych z różnych systemów informatycznych i zachowanie kontroli nad procesami zachodzącymi w obrębie firmy.

Jakie parametry oferty dostawcy usług serwisowych są najbardziej istotne?

Decydując się na outsourcing procesów IT w firmie, należy wziąć pod uwagę szereg czynników, które pozwolą nam na rzetelną ocenę dostawcy usług serwisowych. Kluczowe jest odpowiednie przeanalizowanie naszych potrzeb i dobranie optymalnego dla nas modelu współpracy z zewnętrznym podmiotem.

Zapisz się na newsletter S&T

Dane są podawane dobrowolnie.
Podanie danych oznaczonych gwiazdką (*) jest obowiązkowe do otrzymania newslettera.


Zgoda oznacza możliwość otrzymywania informacji handlowych dotyczących produktów i usług promowanych przez spółki z grupy S&T AG, jak również informacji marketingowych powstałych we współpracy z naszymi partnerami technologicznymi.

Mają Państwo prawo do cofnięcia wyrażonej zgody w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania Państwa danych, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej cofnięciem.

Jeśli chcą Państwo wycofać zgodę, mogą Państwo tego dokonać tutaj.

Administratorem Państwa danych osobowych jest właściwa spółka z grupy S&T AG, mająca siedzibę w Polsce. Podane dane osobowe będą przetwarzane w celu prowadzenia działań marketingowych, co jest prawnie uzasadnionym interesem Administratora. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu prawach, znajduje się w Polityce prywatności