Z raportu „Dojrzałość technologiczna polskich firm” wynika, że na liście priorytetów inwestycyjnych polskich przedsiębiorstw w latach 2020-2021 znajdują się  kwestie bezpieczeństwa oraz analityki danych.

Świadomość przedsiębiorców na temat bezpieczeństwa sieci firmowej

Korzystanie z odpowiednich strategii bezpieczeństwa pozwala ochronić firmę przed cyberatakami oraz zabezpieczyć ciągłość działania biznesu. Chociaż większość przedsiębiorców jest tego świadoma, nie zawsze ma to odzwierciedlenie w praktyce. Dbanie o bezpieczeństwo opiera się na ciągłych działaniach i jednorazowe wdrożenie strategii zabezpieczającej przed cyberatakami nie rozwiązuje problemu na stałe. Niestety nie wszystkie firmy są skłonne przeznaczać odpowiednie środki na kwestie bezpieczeństwa. raportu „Dojrzałość technologiczna polskich przedsiębiorstw” wynika, że ponad połowa polskich firm  że nie ma wystarczającego budżetu na najpotrzebniejsze inwestycje w technologie.

Mamy do czynienia zatem z wysoką świadomością, która nie zawsze łączy się z gotowością do inwestowania w odpowiednie rozwiązania. Wszystko dlatego, że dbanie o bezpieczeństwo sieci nadal często jest traktowane jedynie w charakterze wydatku. Mało który przedsiębiorca bierze pod uwagę straty, jakie może ponieść, w przypadku, gdy poufne dane firmy zostaną przechwycone lub kiedy  ktoś niepowołany zyska do nich dostęp.

Zabezpieczanie sieci firmowych

W skład koniecznych do wykonania czynności wchodzi np. kontrola dostępu do stacji roboczych, migracja urządzeń i technologii, budowa sieci oraz ochrona aplikacji webowych. Niezwykle istotne jest też ciągłe analizowanie i optymalizowanie polityk bezpieczeństwa, systematyczne modernizowanie sprzętu oraz jego odpowiednia integracja z istniejącą infrastrukturą. Najlepsze systemy bezpieczeństwa monitorują nie tylko sieć, ale także kontrolują aktywność użytkownika oraz aplikacji i w razie potrzeby zapewniają możliwość odcięcia go od zasobów informatycznych przedsiębiorstwa.

W celu określenia niezbędnych, minimalnych wymaganych systemów bezpieczeństwa IT należy wykonać analizę ryzyka, które obejmie realizowane przez firmę procesy i wykorzystywane zasoby. Należy się skupić na elementach krytycznych i niezbędnych w kontekście prowadzonej działalności. Obszary newralgiczne powinny zostać objęte szczegółowym monitoringiem i im warto zapewnić najwyższy poziom ochrony i najnowocześniejsze dostępne rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa.

Zobacz podobne

24.08.2021

Dzień Windowsa

Jaki jest najpopularniejszy system operacyjny na świecie? Co do tego chyba nikt nie ma wątpliwości, a ewentualne dyskusje na ten temat zakończy fakt, że w kalendarzu umieszczone zostało jego święto.
01.08.2021

Mikroinstalacje w fotowoltaice – znaczenie i rola inteligentnych liczników

Globalna energetyka przechodzi bezprecedensową transformację. Wraz z rozpowszechnianiem OZE i rozwojem technologii magazynowania energii rosną wyzwania stawiane operatorom systemów dystrybucyjnych. Rozwój fotowoltaiki odgrywa w tym procesie znaczącą rolę.
01.07.2021

Jak wykorzystać potencjał danych z inteligentnych liczników?

Postęp w zakresie analityki danych w globalnym sektorze energetycznym związany jest z wykorzystaniem inteligentnych liczników, urządzeń pomiarowych i oprogramowania do zarządzania siecią i przesyłem.

Zapisz się na newsletter S&T

    Dane są podawane dobrowolnie. Podanie danych oznaczonych gwiazdką (*) jest obowiązkowe do otrzymania newslettera.
    Zgoda oznacza możliwość otrzymywania informacji handlowych dotyczących produktów i usług promowanych przez spółki z grupy S&T AG, jak również informacji marketingowych powstałych we współpracy z naszymi partnerami technologicznymi. Mają Państwo prawo do cofnięcia wyrażonej zgody w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania Państwa danych, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej cofnięciem.
    Jeśli chcą Państwo wycofać zgodę, mogą Państwo tego dokonać tutaj.

    Administratorem Państwa danych osobowych jest właściwa spółka z grupy S&T AG, mająca siedzibę w Polsce. Podane dane osobowe będą przetwarzane w celu prowadzenia działań marketingowych, co jest prawnie uzasadnionym interesem Administratora. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu prawach, znajduje się w Polityce prywatności.