Avatar Konrad Polański Trade Director, S&T

Zwalczenie epidemii koronawirusa wiąże się z ograniczeniami bezpośrednich kontaktów międzyludzkich. Jak to wpływa na tryb procedowania spraw w urzędach państwowych? Jakie skutki w tym obszarze możemy zaobserwować?

W czasie społecznej izolacji, administracja publiczna borykała się z problemami takiej samej natury, jak podmioty komercyjne, w efekcie ograniczając zakres świadczonych usług. Obserwowaliśmy więc, jak urzędy i instytucje publiczne przeszły w tryb pracy zdalnej, część z nich zamknięto dla interesantów, a inne wręcz zawiesiły i ograniczyły swoją statutową działalność. I choć od 22 kwietnia sytuacja zaczęła częściowo wracać do normy, przez całe tygodnie wielu spraw wymagających osobistego stawienia się w urzędzie nie dało się załatwić i dotyczyło to zarówno typowych czynności administracyjnych, jak i złożonych procesów. Sądy, szkolnictwo, urzędy stanu cywilnego, czy nawet agendy rządowe takie jak Krajowa Izba Odwoławcza ograniczyły się do najpilniejszych spraw, zostawiając całą resztę „na lepsze czasy”. A tu przecież liczy się każda chwila.

Widzimy, że mamy do czynienia z masowym ograniczeniem, spowolnieniem bądź też zawieszeniem niektórych czynności realizowanych w sektorze publicznym. I jak wszędzie – są podmioty które radzą sobie bardzo dobrze. Jednak wszędzie tam, gdzie „załatwienie sprawy” wymaga bezpośredniego kontaktu i obecności, musiały pojawić się zakłócenia w funkcjonowaniu.

Można zadać sobie więc pytanie: czy to dla urzędów jednorazowa sytuacja? Bynajmniej. Według ostatnich przewidywań naukowców Uniwersytetu Harvarda, koronawirusa raczej nie powstrzyma letnia aura, a szczepionka pojawi się w perspektywie roku-półtora. Dodatkowo, jak twierdzą eksperci, najskuteczniejszą polityką powstrzymywania kolejnej fali pandemii będzie seria okresów izolacji społecznej, połączona z intensywnym testowaniem obywateli na obecność wirusa. Oznacza to mniej więcej tyle, że sytuacja, w której się znaleźliśmy z dużym prawdopodobieństwem jeszcze się powtórzy. I to więcej niż jeden raz.

Zobacz podobne

21.10.2020

Sektor publiczny potrzebuje IT w modelu usługowym

Negatywny wpływ pandemii na gospodarkę oprócz bezpośrednich skutków takich jak recesja, czy zmiany w systemach łańcuchów dostaw i produkcji nie oszczędził również sektora publicznego.
21.10.2020

Zasoby IT: nie musisz inwestować, by rozwijać firmę

Kryzys COVID-19 wciąż budzi wiele obaw wśród menedżerów. Jednym z ważniejszych zadań było (i wciąż jest) - zapewnienie efektywności organizacji, które nowa rzeczywistość zmusiła do przejścia na pracę zdalną.
15.10.2020

Zmiana modelu pracy wymaga zmiany w konsumpcji IT

Masowe i długotrwałe przejście na pracę zdalną to jedna z tych konsekwencji epidemii koronawirusa, która wywarła największe piętno na rzeczywistości biznesowej.

Zapisz się na newsletter S&T

Dane są podawane dobrowolnie. Podanie danych oznaczonych gwiazdką (*) jest obowiązkowe do otrzymania newslettera.
Zgoda oznacza możliwość otrzymywania informacji handlowych dotyczących produktów i usług promowanych przez spółki z grupy S&T AG, jak również informacji marketingowych powstałych we współpracy z naszymi partnerami technologicznymi. Mają Państwo prawo do cofnięcia wyrażonej zgody w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania Państwa danych, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej cofnięciem.
Jeśli chcą Państwo wycofać zgodę, mogą Państwo tego dokonać tutaj.

Administratorem Państwa danych osobowych jest właściwa spółka z grupy S&T AG, mająca siedzibę w Polsce. Podane dane osobowe będą przetwarzane w celu prowadzenia działań marketingowych, co jest prawnie uzasadnionym interesem Administratora. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu prawach, znajduje się w Polityce prywatności.