Avatar Konrad Polański Trade Director, S&T

Zwalczenie epidemii koronawirusa wiąże się z ograniczeniami bezpośrednich kontaktów międzyludzkich. Jak to wpływa na tryb procedowania spraw w urzędach państwowych? Jakie skutki w tym obszarze możemy zaobserwować?

W czasie społecznej izolacji, administracja publiczna borykała się z problemami takiej samej natury, jak podmioty komercyjne, w efekcie ograniczając zakres świadczonych usług. Obserwowaliśmy więc, jak urzędy i instytucje publiczne przeszły w tryb pracy zdalnej, część z nich zamknięto dla interesantów, a inne wręcz zawiesiły i ograniczyły swoją statutową działalność. I choć od 22 kwietnia sytuacja zaczęła częściowo wracać do normy, przez całe tygodnie wielu spraw wymagających osobistego stawienia się w urzędzie nie dało się załatwić i dotyczyło to zarówno typowych czynności administracyjnych, jak i złożonych procesów. Sądy, szkolnictwo, urzędy stanu cywilnego, czy nawet agendy rządowe takie jak Krajowa Izba Odwoławcza ograniczyły się do najpilniejszych spraw, zostawiając całą resztę „na lepsze czasy”. A tu przecież liczy się każda chwila.

Widzimy, że mamy do czynienia z masowym ograniczeniem, spowolnieniem bądź też zawieszeniem niektórych czynności realizowanych w sektorze publicznym. I jak wszędzie – są podmioty które radzą sobie bardzo dobrze. Jednak wszędzie tam, gdzie „załatwienie sprawy” wymaga bezpośredniego kontaktu i obecności, musiały pojawić się zakłócenia w funkcjonowaniu.

Można zadać sobie więc pytanie: czy to dla urzędów jednorazowa sytuacja? Bynajmniej. Według ostatnich przewidywań naukowców Uniwersytetu Harvarda, koronawirusa raczej nie powstrzyma letnia aura, a szczepionka pojawi się w perspektywie roku-półtora. Dodatkowo, jak twierdzą eksperci, najskuteczniejszą polityką powstrzymywania kolejnej fali pandemii będzie seria okresów izolacji społecznej, połączona z intensywnym testowaniem obywateli na obecność wirusa. Oznacza to mniej więcej tyle, że sytuacja, w której się znaleźliśmy z dużym prawdopodobieństwem jeszcze się powtórzy. I to więcej niż jeden raz.

Zobacz podobne

24.08.2021

Dzień Windowsa

Jaki jest najpopularniejszy system operacyjny na świecie? Co do tego chyba nikt nie ma wątpliwości, a ewentualne dyskusje na ten temat zakończy fakt, że w kalendarzu umieszczone zostało jego święto.
01.08.2021

Mikroinstalacje w fotowoltaice – znaczenie i rola inteligentnych liczników

Globalna energetyka przechodzi bezprecedensową transformację. Wraz z rozpowszechnianiem OZE i rozwojem technologii magazynowania energii rosną wyzwania stawiane operatorom systemów dystrybucyjnych. Rozwój fotowoltaiki odgrywa w tym procesie znaczącą rolę.
01.07.2021

Jak wykorzystać potencjał danych z inteligentnych liczników?

Postęp w zakresie analityki danych w globalnym sektorze energetycznym związany jest z wykorzystaniem inteligentnych liczników, urządzeń pomiarowych i oprogramowania do zarządzania siecią i przesyłem.

Zapisz się na newsletter S&T

    Dane są podawane dobrowolnie. Podanie danych oznaczonych gwiazdką (*) jest obowiązkowe do otrzymania newslettera.
    Zgoda oznacza możliwość otrzymywania informacji handlowych dotyczących produktów i usług promowanych przez spółki z grupy S&T AG, jak również informacji marketingowych powstałych we współpracy z naszymi partnerami technologicznymi. Mają Państwo prawo do cofnięcia wyrażonej zgody w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania Państwa danych, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej cofnięciem.
    Jeśli chcą Państwo wycofać zgodę, mogą Państwo tego dokonać tutaj.

    Administratorem Państwa danych osobowych jest właściwa spółka z grupy S&T AG, mająca siedzibę w Polsce. Podane dane osobowe będą przetwarzane w celu prowadzenia działań marketingowych, co jest prawnie uzasadnionym interesem Administratora. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu prawach, znajduje się w Polityce prywatności.