Avatar Konrad Polański Trade Director, S&T

Zwalczenie epidemii koronawirusa wiąże się z ograniczeniami bezpośrednich kontaktów międzyludzkich. Jak to wpływa na tryb procedowania spraw w urzędach państwowych? Jakie skutki w tym obszarze możemy zaobserwować?

W czasie społecznej izolacji, administracja publiczna borykała się z problemami takiej samej natury, jak podmioty komercyjne, w efekcie ograniczając zakres świadczonych usług. Obserwowaliśmy więc, jak urzędy i instytucje publiczne przeszły w tryb pracy zdalnej, część z nich zamknięto dla interesantów, a inne wręcz zawiesiły i ograniczyły swoją statutową działalność. I choć od 22 kwietnia sytuacja zaczęła częściowo wracać do normy, przez całe tygodnie wielu spraw wymagających osobistego stawienia się w urzędzie nie dało się załatwić i dotyczyło to zarówno typowych czynności administracyjnych, jak i złożonych procesów. Sądy, szkolnictwo, urzędy stanu cywilnego, czy nawet agendy rządowe takie jak Krajowa Izba Odwoławcza ograniczyły się do najpilniejszych spraw, zostawiając całą resztę „na lepsze czasy”. A tu przecież liczy się każda chwila.

Widzimy, że mamy do czynienia z masowym ograniczeniem, spowolnieniem bądź też zawieszeniem niektórych czynności realizowanych w sektorze publicznym. I jak wszędzie – są podmioty które radzą sobie bardzo dobrze. Jednak wszędzie tam, gdzie „załatwienie sprawy” wymaga bezpośredniego kontaktu i obecności, musiały pojawić się zakłócenia w funkcjonowaniu.

Można zadać sobie więc pytanie: czy to dla urzędów jednorazowa sytuacja? Bynajmniej. Według ostatnich przewidywań naukowców Uniwersytetu Harvarda, koronawirusa raczej nie powstrzyma letnia aura, a szczepionka pojawi się w perspektywie roku-półtora. Dodatkowo, jak twierdzą eksperci, najskuteczniejszą polityką powstrzymywania kolejnej fali pandemii będzie seria okresów izolacji społecznej, połączona z intensywnym testowaniem obywateli na obecność wirusa. Oznacza to mniej więcej tyle, że sytuacja, w której się znaleźliśmy z dużym prawdopodobieństwem jeszcze się powtórzy. I to więcej niż jeden raz.

Zobacz podobne

04.06.2021

Dzień Informatyka 2021

Nie ma wątpliwości, że informatyka, internet oraz branża technologiczna to obecnie najprężniej rozwijający się sektor. W związku z tym nie dziwi, że w kalendarzu pojawił się specjalny Dzień Informatyka.
13.04.2021

Bezpieczne przechowywanie i udostępnianie danych

W dobie pracy w rozproszonym środowisku ochrona przed utratą zamówień klientów, opóźnieniami w produkcji czy przestojem pracy w firmie stają się kluczowe dla utrzymania ciągłości biznesu.
31.03.2021

Światowy Dzień Backupu

Statystyki wskazują, że każdego roku około 60 tysięcy komputerów ulega awariom, których nawet najbardziej doświadczeni informatycy nie są w stanie odwrócić.

Zapisz się na newsletter S&T

    Dane są podawane dobrowolnie. Podanie danych oznaczonych gwiazdką (*) jest obowiązkowe do otrzymania newslettera.
    Zgoda oznacza możliwość otrzymywania informacji handlowych dotyczących produktów i usług promowanych przez spółki z grupy S&T AG, jak również informacji marketingowych powstałych we współpracy z naszymi partnerami technologicznymi. Mają Państwo prawo do cofnięcia wyrażonej zgody w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania Państwa danych, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej cofnięciem.
    Jeśli chcą Państwo wycofać zgodę, mogą Państwo tego dokonać tutaj.

    Administratorem Państwa danych osobowych jest właściwa spółka z grupy S&T AG, mająca siedzibę w Polsce. Podane dane osobowe będą przetwarzane w celu prowadzenia działań marketingowych, co jest prawnie uzasadnionym interesem Administratora. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu prawach, znajduje się w Polityce prywatności.