W natłoku spraw bieżących zadania związane z audytem infrastruktury mogą być odkładane na bok jako mniej priorytetowe, szczególnie jeśli firma nie doświadczyła w ostatnim czasie żadnych problemów związanych z oprogramowaniem czy architekturą komputerową. To spory błąd.

Pracownicy codziennie korzystają z różnych systemów informatycznych, logują się na pocztę firmową, pobierają pliki z sieci, prowadzą profile w social mediach. Ważne dokumenty często przechowywane są już nie tylko w pancernej szafie, ale i w formie cyfrowej. Dzięki regularnie przeprowadzanym audytom IT w firmie można sprawdzić, czy rzeczywiście są one bezpieczne i wyeliminować potencjalne słabe ogniwa w sprawdzanych obszarach.

Audyt IT to zestaw procedur związanych z kontrolą infrastruktury informatycznej, który umożliwia skontrolowanie stanu zainstalowanego oprogramowania oraz wykorzystywanego sprzętu. Dzięki temu można sprawnie zauważyć ewentualne problemy techniczne (np. kable wymagające wymiany), zmapować oprogramowanie wymagające aktualizacji czy sprzęt, który należy zmodernizować.

To także świetna okazja do sprawdzenia poziomu bezpieczeństwa całej architektury, tak istotnego w dobie powszechności zagrożeń cybernetycznych.

Jak często powinno się przeprowadzać audyt IT w firmie?

Systematyczne audytowanie infrastruktury IT umożliwia dostrzeżenie zarówno drobniejszych problemów, które na co dzień mogą umykać, jak i poważniejszych wyzwań, które są widoczne tylko „z lotu ptaka”. To również możliwość zwiększenia efektywności funkcjonowania firmy, np. poprzez modernizację mało wydajnego sprzętu.

Audyt IT w firmie powinniśmy przeprowadzać regularnie, by zapewnić bezpieczeństwo wszystkich danych i informacji, którymi operuje przedsiębiorstwo oraz zapewnić wydajną pracę. Rekomendowana częstotliwość to raz na rok. Istnieją jednak okoliczności, które skłaniają firmy do częstszego przeprowadzania kontroli swojej infrastruktury. Jeśli zachodzi podejrzenie zagrożenia przechowywanych danych albo gdy chcemy aktualizować lub wymieniać systemy informatyczne – to sytuacje, które często wymagają dedykowanego audytu IT.

Avatar
Marcin Germel

Director of Sales Department – Commercial Sector

Zdarza się, że niektóre przedsiębiorstwa przeprowadzają audyty doraźnie w momencie, gdy dojdzie do niepokojącej sytuacji, takiej jak naruszenie bezpieczeństwa infrastruktury, wyciek danych czy awaria ważnego komponentu. Tymczasem, co do zasady, audyt IT nie powinien być jednorazową czynnością, z wyjątkiem szczególnych sytuacji, np. gdy zachodzi konieczność przeprowadzenia kontroli przed wdrożeniem nowego systemu informatycznego, który znacząco zmieni funkcjonowanie firmy. Tylko regularne kontrolowanie stanu infrastruktury umożliwi minimalizację ryzyka awarii, utraty danych czy naruszeń bezpieczeństwa.

Jak wygląda audyt IT?

Jak przebiega profesjonalnie przeprowadzony audyt IT? Najczęściej jest on zlecany podmiotom zewnętrznym, które posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie. Takie rozwiązanie umożliwia nie tylko odciążenie pracowników działu IT, ale zapewnia również obiektywne spojrzenie „z zewnątrz”. Osoby, które nie pracują na co dzień w danym środowisku, mogą łatwiej dostrzec problematyczne kwestie, które wymagają rozwiązania. Nie ma też ryzyka, że zignorują jakiś problem, „bo tak już to tutaj działa”.

Profesjonalnie przeprowadzony audyt IT w firmie składa się z trzech etapów. Pierwszym są oględziny sprzętu informatycznego, które obejmują sprawdzenie jego stanu technicznego oraz efektywności. Kontrolowane są więc serwery, stacje robocze i ich konfiguracje, komputery, tablety. W drugim etapie audytu analizowane jest wykorzystywane oprogramowanie, np. pod kątem legalności czy efektywności.

Trzecim i ostatnim etapem jest sprawdzenie bezpieczeństwa danych, zarówno pod kątem podatności baz danych i aplikacji, jak również praktyk stosowanych przez pracowników. Zdarzają się bowiem sytuacje, gdy zatrudnieni pracują z najlepszej klasy programami, zapewniającymi wysoki poziom ochrony informacji, ale w praktyce korzystają z nich w sposób, który naraża firmę na ryzyko wycieku danych. Nie bez znaczenia pozostają również mechanizmy umożliwiające dostęp do danych niepowołanym osobom – wykwalifikowani audytorzy będą w stanie wykryć takie kwestie.

Jakie są następne kroki po audycie IT?

Audytorzy przygotują szczegółową analizę sprawdzanych obszarów, a także zestaw rekomendacji do wdrożenia przez biznes. Rzetelne podejście do tematu zapewni nie tylko większe bezpieczeństwo przechowywanych danych, ale również optymalizację działania przedsiębiorstwa i zwiększenie efektywności oraz wydajności wykorzystywanych narzędzi. Dzięki temu w budżecie pojawi się przestrzeń na oszczędności – zarówno te związane z wydatkami na infrastrukturę IT, jak i rezerwą przewidzianą na niespodziewane sytuacje, których występowanie zostanie ograniczone przez regularne audyty IT.

Zobacz podobne

04.05.2023

Jakie trendy zobaczymy w infrastrukturze IT w najbliższych latach?

Infrastruktura IT to jeden z obszarów specjalizacji S&T. O najważniejszych trendach w obszarze infrastruktury informatycznej i tego co czeka rynek ICT w najbliższych latach opowiada Wojciech Gliniecki, dyrektor ds. infrastruktury.
04.05.2023

Telekomunikacja – kierunek cyfryzacja!

Automatyzacja procesów i sztuczna inteligencja to narzędzia niezbędne, by przedsiębiorstwa mogły poradzić sobie z ciągle rosnącą ilością danych oraz utrzymać rynkową pozycję. Z pomocą przychodzi m.in. Dell Technologies.
06.02.2023

Przemysł 4.0. Jak skutecznie przeprowadzić digitalizację zakładu przy pomocy RAMI 4.0 i HMI?

Nawet 50% firm produkcyjnych chce inwestować w technologie IT, aby wypełnić luki w cyfrowej transformacji. Dzisiaj przybliżamy transformację jednego z małych i średnich zakładów, który dzięki zmianie sposobu przekazywania informacji do systemu ERP znacząco przyśpieszył raportowanie wyników produkcji.
A MOŻE WOLAŁBYŚ OD RAZU UZYSKAĆ SPERSONALIZOWANĄ OFERTĘ? Zostań naszym klientem już dziś

Kontakt

  Dane są podawane dobrowolnie. Podanie danych oznaczonych gwiazdką (*) jest obowiązkowe do wysłania zapytania.

  Zgoda oznacza możliwość otrzymywania informacji handlowych dotyczących produktów i usług promowanych przez spółki z grupy Kontron AG, jak również informacji marketingowych powstałych we współpracy z naszymi partnerami technologicznymi.
  Mają Państwo prawo do cofnięcia wyrażonej zgody w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania Państwa danych, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej cofnięciem.

  Jeśli chcą Państwo wycofać zgodę, mogą Państwo tego dokonać tutaj.

  Administratorem Państwa danych osobowych jest właściwa spółka z grupy Kontron AG, mająca siedzibę w Polsce. Podane dane osobowe będą przetwarzane w celu identyfikacji nadawcy i udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu prawach, znajduje się w Polityce prywatności.

  Zapisz się na newsletter S&T

   Dane są podawane dobrowolnie. Podanie danych oznaczonych gwiazdką (*) jest obowiązkowe do otrzymania newslettera.
   Zgoda oznacza możliwość otrzymywania informacji handlowych dotyczących produktów i usług promowanych przez spółki z grupy S&T AG, jak również informacji marketingowych powstałych we współpracy z naszymi partnerami technologicznymi. Mają Państwo prawo do cofnięcia wyrażonej zgody w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania Państwa danych, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej cofnięciem.
   Jeśli chcą Państwo wycofać zgodę, mogą Państwo tego dokonać tutaj.

   Administratorem Państwa danych osobowych jest właściwa spółka z grupy S&T AG, mająca siedzibę w Polsce. Podane dane osobowe będą przetwarzane w celu prowadzenia działań marketingowych, co jest prawnie uzasadnionym interesem Administratora. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu prawach, znajduje się w Polityce prywatności.