Jak wiele mówi czytelnikom skrót KSeF? Teraz na stałe wejdzie do słownika podatników, administratorów biur i księgowych. Rada Ministrów poparła zmianę w ustawie VAT i Krajowy System e-Faktur staje się faktem.

Fiskus przeżywa kolejną transformację – ta cyfrowa wprowadza dotychczasowe sposoby rozliczeń z kontrahentami na nowy poziom. System KSeF jest już testowany pod nadzorem Ministerstwa Finansów, by w 2022 roku pozwolić na stopniowe i dobrowolne dołączanie do niego podatnikom. Korzyści są przede wszystkim strukturalne – automatyzacja rozliczeń i ich cyfrowa kontrola mają załatać lukę VAT. Jednak na transparentności zyskują też przedsiębiorcy. Sprawdź, jakich zmian się spodziewać i jakich korzyści oczekiwać.

Wystawiona, czyli otrzymana – o zmianach zwyczajów

Zaprojektowane przez fiskus rozwiązanie znajduje się w fazie testów, a korzystanie z niego jest opcjonalne. Stąd prawdziwie rewolucyjnej zmiany możemy spodziewać się dopiero w 2024 roku, kiedy dołączenie do programu będzie obligatoryjne dla wszystkich podmiotów gospodarczych. Przede wszystkim obrót dokumentami będzie sterowany przez jeden silnik lub też integrator. Po wprowadzeniu faktury do KSeF, zostanie ona uznana za wystawioną, automatycznie przesłana do odbiorcy/nabywcy i uwzględniona w jego rejestrze. Wirtualny plik e-faktury istnieje w jednej wersji – wspólnej dla obu stron oraz posiada specjalny numer identyfikacyjny. Rozwiązanie sprzyja transparentności i uniemożliwia możliwość zagubienia dokumentów. Raz wprowadzona faktura nie będzie mogła zostać usunięta z systemu. Ponieważ cyfrowa platforma komunikuje obie strony transakcji, w pewnym sensie to social media dla obiegu faktur.

Szereg formalnych korzyści

Stworzenie wspólnej bazy dokumentów ułatwia odgórne procedowanie, stąd podatnicy mogą liczyć na kilka ułatwień i krótsze terminy rozpatrywania wniosków. Niektóre z powstałych korzyści wynikają z większego zaufania do rachunkowości prowadzonej przez przedsiębiorców w formie automatyzacji.

Korzyści dla przedsiębiorców

 • Brak konieczności archiwizacji dokumentów. System będzie przechowywać je przez ustawowo określony czas 10 lat,
 • Skrócenie zwrotu VAT z 60 na 40 dni. Szybkość procedur,
 • Pewność, że faktura trafiła do kontrahenta. Efektywność procesów biznesowych,
 • Struktura Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur (JPK_FA) będzie dostępna dla organów podatkowych bezpośrednio z KSeF. Mniej obowiązków,
 • Jeden wzór dokumentu i łatwość odczytu.

Dodatkowo w pakiecie SLIM VAT 2

 • Brak konieczności oznaczania korekt – lepsza widoczność odniesień do starszych dokumentów,
 • Możliwość korekty zbiorczej wszystkich dokumentów wystawionych dla jednego kontrahenta lub tylko części usług i dostaw. Łatwiejsza kategoryzacja i spójny widok transakcji dla jednego klienta,
 • Możliwość wystawienia faktury na 60 dni przed wykonaniem dostawy lub usługi (aktualnie 30 dni).

– E-Faktura to wiele korzyści dla biznesu. To nie tylko szybszy zwrot VAT, ale także postulowane przez przedsiębiorców przyspieszenie i standaryzacja procesu fakturowania. Ponadto to likwidacja wielu obowiązków podatkowych, w tym zwłaszcza konieczności przechowywania faktur przez podatnika i udostępniania ich podczas kontroli, czy przesyłania na żądanie organów struktury JPK_FA.

Avatar
Jan Sarnowski

Wiceminister Finansów

Wprowadzona zmiana będzie szansą na cyfryzację dla małych, jednoosobowych przedsiębiorstw i wyzwaniem dla dużych organizacji korzystających z SAP. Biznes przeszedł cyfryzację na długo przed nową organizacją fiskusa, dlatego dzisiaj powinien skupić się przede wszystkim na integracji swoich narzędzi z systemami informatycznymi Państwa. Zespół S&T zadbał o to, aby każda chętna firma mogła dołączyć do Krajowego Systemu eFaktur już w 2022 roku. Razem z firmą OpenText przygotowaliśmy specjalne rozwiązanie S4/KSeF. Na poziomie podstawowym sprzyja ono automatycznej wymianie plików w formacie XML. Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz tutaj.

Zobacz podobne

06.02.2023

Przemysł 4.0. Jak skutecznie przeprowadzić digitalizację zakładu przy pomocy RAMI 4.0 i HMI?

Nawet 50% firm produkcyjnych chce inwestować w technologie IT, aby wypełnić luki w cyfrowej transformacji. Dzisiaj przybliżamy transformację jednego z małych i średnich zakładów, który dzięki zmianie sposobu przekazywania informacji do systemu ERP znacząco przyśpieszył raportowanie wyników produkcji.
04.01.2023

KSeF: jak zacząć przygotowania od 1 stycznia 2023 roku?

W dniu 1 grudnia 2022 r. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy od podatku towarów i usług, która wprowadzi duże zmiany w codzienności polskich przedsiębiorców. Jakie obowiązki czekają na firmy działające w Polsce w 2023 roku?
16.12.2022

KSeF uprości procesy biznesowe

Zgodnie z aktualnymi zapowiedziami Ministerstwa Finansów już w przyszłym roku Krajowy System e-Faktur stanie się obowiązkową rzeczywistością w Polsce. Będziemy w tym zakresie jednym z pionierów w Europie – przed nami tylko Włochy, Hiszpania i Portugalia wprowadziły podobne inicjatywy.
A MOŻE WOLAŁBYŚ OD RAZU UZYSKAĆ SPERSONALIZOWANĄ OFERTĘ? Zostań naszym klientem już dziś

Kontakt

  Dane są podawane dobrowolnie. Podanie danych oznaczonych gwiazdką (*) jest obowiązkowe do wysłania zapytania.

  Zgoda oznacza możliwość otrzymywania informacji handlowych dotyczących produktów i usług promowanych przez spółki z grupy Kontron AG, jak również informacji marketingowych powstałych we współpracy z naszymi partnerami technologicznymi.
  Mają Państwo prawo do cofnięcia wyrażonej zgody w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania Państwa danych, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej cofnięciem.

  Jeśli chcą Państwo wycofać zgodę, mogą Państwo tego dokonać tutaj.

  Administratorem Państwa danych osobowych jest właściwa spółka z grupy Kontron AG, mająca siedzibę w Polsce. Podane dane osobowe będą przetwarzane w celu identyfikacji nadawcy i udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu prawach, znajduje się w Polityce prywatności.

  Zapisz się na newsletter S&T

   Dane są podawane dobrowolnie. Podanie danych oznaczonych gwiazdką (*) jest obowiązkowe do otrzymania newslettera.
   Zgoda oznacza możliwość otrzymywania informacji handlowych dotyczących produktów i usług promowanych przez spółki z grupy S&T AG, jak również informacji marketingowych powstałych we współpracy z naszymi partnerami technologicznymi. Mają Państwo prawo do cofnięcia wyrażonej zgody w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania Państwa danych, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej cofnięciem.
   Jeśli chcą Państwo wycofać zgodę, mogą Państwo tego dokonać tutaj.

   Administratorem Państwa danych osobowych jest właściwa spółka z grupy S&T AG, mająca siedzibę w Polsce. Podane dane osobowe będą przetwarzane w celu prowadzenia działań marketingowych, co jest prawnie uzasadnionym interesem Administratora. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu prawach, znajduje się w Polityce prywatności.