Pięć czynników, które świadczą o tym, że Twoja organizacja powinna przenieść się do chmury publicznej jeszcze w tym roku.

Niemal 500 mld USD – tyle mogą wynieść wydatki na chmurę publiczną na całym świecie w tym roku. Biznesy, które chcą przyśpieszyć swoją transformację cyfrową, coraz częściej uwzględniają tę technologię w swoich budżetach. Co więcej, interesuje je nie tylko sama migracja do chmury, ale również pełniejsze wykorzystanie jej możliwości.

Publiczna chmura taka jak SAP S/4HANA Cloud to nie tylko podstawowe usługi w zakresie oprogramowania ERP (SaaS), ale również platforma integracyjna (PaaS) pozwalająca na łączenie rozwiązań S/4HANA z aplikacjami zewnętrznymi. Jak wskazują rynkowe dane, najpopularniejsze usługi tego typu wykorzystywane przez firmy w chmurze publicznej obejmują hurtownie danych czy kontenery.

Niestety, w Polsce cyfrowa transformacja często jest spowalniana lub wręcz wstrzymywana przez obawę o wysokość wydatków na nowe technologie. Z pomocą przychodzi tutaj chmura publiczna, która nie tylko jest efektywna kosztowo, ale również umożliwia usprawnienie wielu procesów biznesowych, co przekłada się na oszczędności dla całej organizacji.

Dlaczego przenosiny do chmury publicznej takiej jak SAP S/4HANA Cloud mogą stać się korzystne dla biznesu? Oto 5 przykładów, które pokazują, jakie korzyści dostrzegają firmy, które się zdecydowały na migrację.

1. Wysokie koszty infrastruktury IT

Wraz z rozwojem firmy, wzrost kosztów utrzymania infrastruktury informatycznej jest nieunikniony. Jednak specyfika działania architektury IT sprawia, że nawet mimo najlepiej zaplanowanego budżetu, mogą pojawić się dodatkowe, niespodziewane wydatki, które łatwo pochłoną rezerwy finansowe. Nieoczekiwane awarie czy ataki hakerskie mogą często prowadzić do pilnej konieczności wymiany komponentów lub generowania nadgodzin dedykowanego personelu. Jeśli rozwój infrastruktury IT i jej bieżące utrzymanie zaczynają przekraczać finansowe możliwości biznesu, warto przyjrzeć się chmurze publicznej. Jej skalowalność umożliwia dopasowanie zasobów do potrzeb biznesu, a stałość comiesięcznych opłat umożliwia optymalizację kosztów i pewniejsze planowanie budżetu. Równie ważna jest możliwość odciążenia specjalistów ds. IT, którzy mogą skupić się na realnym, strategicznym wspieraniu firmy.

2. Przestarzałe technologie

Biznesy rozwijające się w szybkim tempie często odkrywają, że stosowane przez nich rozwiązania technologiczne niekoniecznie nadążają za dynamiką działań firmy. Często pojawia się potrzeba rozwoju wykorzystywanych programów czy aplikacji, która jest niemożliwa do zrealizowania z uwagi na ograniczenia licencyjne, techniczne lub brak wsparcia producenta. Wyzwaniem jest również regularna konserwacja komponentów fizycznej infrastruktury IT, z których każdy ma ograniczoną żywotność. Co więcej, konieczność stałego aktualizowania zasobów i ich zabezpieczeń jest nie tylko czasochłonna, ale może generować ogromne koszty, szczególnie jeśli dynamika rozwoju biznesu jest nierównomierna, na przykład z uwagi na sezonowość jego działania. Chmura publiczna pomaga firmie być na bieżąco z najnowszymi rozwiązaniami, zarazem umożliwiając ich dostosowywanie do realnych potrzeb przedsiębiorstwa i wykorzystywanie dokładnie tylu zasobów, ile jest potrzebnych.

3. Hybrydowy lub zdalny tryb pracy

We współczesnym świecie coraz częściej oczekuje się od biznesu elastyczności w zakresie trybu pracy. Już teraz niemal 60 proc. pracowników i kandydatów chciałoby wykonywać swoje obowiązki zawodowe w formule hybrydowej, a co siódmy preferowałby robić to całkowicie zdalnie. Jednak w sytuacji, gdy zespół jest rozsiany po całym kraju lub nawet świecie, potrzebna jest sprawniejsza kontrola nad zasobami firmy oraz ich bezpieczeństwem w cyberprzestrzeni. Dobrze wdrożona chmura publiczna ułatwi zatrudnionym codzienne logowanie się do wirtualnego biura, umożliwi dostęp do danych, których potrzebują i zadba o ich bezpieczeństwo.

4. Brak planu działania kryzysowego

W momencie, gdy wszystko idzie dobrze, łatwo zapomnieć o przygotowaniu strategii na wypadek, gdyby coś poszło nie po myśli biznesu. Tymczasem zagrożeń jest mnóstwo: awaria komponentów w infrastrukturze, ataki cyberprzestępców czy chwilowe wyłączenie jednej z usług przez dostawcę. Przykładowo, w 2021 roku nawet 7 na 10 dużych firm w Europie Środkowo-Wschodniej padło ofiarą ataków ransomware, które nie tylko spowodowały przestoje w działalności, ale również przyczyniły się do permanentnej utraty ważnych danych. Nawet jednej trzeciej z nich nie udało się odzyskać. Chmura publiczna znacząco ułatwia kontrolę nad tego typu sytuacjami, m.in. dzięki regularnie robionym backupom, ale również nowoczesnym i stale aktualizowanym rozwiązaniom technologicznym, które umożliwiają szybkie działanie w przypadku cyberataku oraz sprawną prewencję.

5. Konieczność poprawienia doświadczeń klientów

Popularyzacja chmury obliczeniowej zmieniła sposób, w jaki organizacje nawiązują interakcje z klientami czy kontrahentami. Dzięki przechowywaniu danych w chmurze i konsolidacji informacji w jednym miejscu, łatwo zyskać dostęp do informacji o produkcie, historii rozmowy z daną osobą czy faktur od konkretnego dostawcy, a co za tym idzie – zaoferować kupującemu lepszą jakość obsługi, sprawniejszą pomoc oraz spersonalizowaną opiekę. Łatwość dodawania nowych aplikacji w chmurze ułatwia również integrację danych z różnorodnymi usługami i narzędziami, które jeszcze silniej przekładają się na rosnącą satysfakcję klientów.

Ze względu na powyższe elementy, migracja do chmury może okazać się korzystna pod wieloma względami. Jeśli dostrzegasz, że chociaż jeden z wyżej wymienionych punktów może dotyczyć Twojego biznesu, warto rozważyć inwestycję w chmurę publiczną już w tym roku. Im dłużej bowiem będziesz czekać na cyfrową transformację, tym większa szansa, że Twoja konkurencja już dawno będzie o krok przed Tobą.

Zobacz pozostałe aktualności