Avatar Przemysław Domański Partner Sales Manager, S&T

Długoletnia, niekończąca się droga pełna przeszkód, na której każdy zakręt da się pokonać tylko przy pomocy worka pieniędzy: tak w większości przypadków kojarzy się proces wdrożenia oprogramowania wspomagającego zarządzanie przedsiębiorstwem.

Implementacje systemów ERP nie mają dobrej opinii na rynku. Przede wszystkim z powodów nieprzewidywalności ryzyka, kosztownego i długotrwałego dostosowywania systemu do specyficznych potrzeb, a także późniejszych utrudnionych aktualizacji skastomizowanego systemu. Ale czy tak zawsze być musi?

20 lat doświadczeń… i własna ścieżka wdrożenia

– S&T ma za sobą wdrożenia dużych systemów klasy ERP dla ponad stu Klientów. Nasze bieżące implementacje są zupełnie różne od tych pierwszych, sprzed ponad dwóch dekad. Na przestrzeni lat zmieniły się oczekiwania Klientów, technologia i możliwości standardowego oprogramowania, a także nasza metodyka realizacji projektów – wyjaśnia Rafał Piórkowski, Sales Director for ERP Systems w S&T. Na bazie naszych doświadczeń wypracowaliśmy własny, optymalny sposób modelowania procesów ERP, ograniczając ryzyka i koszty oraz istotnie skracając czas wymagany na realizację projektu – dodaje. Opracowana przez S&T metodyka GreenFit adaptacyjnego podejścia do wdrożenia systemów ERP, dzieli projekt na cztery etapy: przygotowanie polegające na badaniu dopasowania, analizę modelującą, faktyczną implementację i okres gwarancyjny, z których pierwszy i ostatni są realizowane bezpłatne.

Na etapie przygotowania konsultanci S&T dobierają ścieżkę wdrożenia, dokładnie diagnozując wymagania danego przedsiębiorstwa. Na tej podstawie badają dopasowanie procesów zachodzących w danej firmie z standardowymi funkcjonalnościami systemu ERP. W dalszym etapie pracy wybierają aktywności, które będą realizowane w nowym narzędziu i ustalają harmonogram prac wdrożeniowych. W fazie analizy wybrane procesy przekłada się już na konkretne funkcjonalności systemu, przy czym – co istotne – w modelowaniu procesów zakładane jest maksymalne wykorzystanie standardowego oprogramowania, bez indywidualnych modyfikacji, często niepotrzebnych w nowych technologiach oprogramowania. Na etapie wdrożenia procesy modeluje się m.in. przy pomocy zintegrowanej z systemem ERP technologii DEM (ang. Dynamic Enterprise Modeling). Na podstawie dynamicznego modelowania, bezpośrednio w systemie ERP powstają diagramy z dokładnymi ścieżkami działania dla przyszłych użytkowników, którzy w tym czasie uczą już działania nowej aplikacji. Po zakończeniu wszystkich prac i uruchomieniu produkcyjnym systemu projekt wchodzi w bezpłatny etap gwarancji.

Wybór właściwej ścieżki na samym starcie jest bardzo istotny. Każde przedsiębiorstwo musi zdecydować czy lepsza dla niego będzie opcja standardowa gwarantująca najwyższy stopień dopasowania, czy też dająca szybkie efekty ścieżka przyspieszona. Na tym etapie, S&T wspiera Klientów swoimi rekomendacjami, bazującymi na przeprowadzonej analizie dopasowań systemu do oczekiwań co do sposobu realizacji.
Avatar
Przemysław Domański

Partner Sales Manager, S&T

Faza analizy. Standard lepszy od kastomizacji

Po określeniu zakresu projektu można przejść do jego realizacji, wybierając standardowe funkcjonalności systemu, które zostaną wykorzystane we wdrożeniu. – Nie trzeba tłumaczyć, że wykorzystanie standardowych możliwości systemu ERP jest dziś o wiele korzystniejsze niż wprowadzanie własnych modyfikacji – wyjaśnia Przemysław Domański, Partner Sales Manager. – Przykładowo, systemy firmy Infor, globalnego producenta informatycznych systemów klasy ERP, są odpowiednio dostosowane do lokalnych wymogów prawnych i biznesowych. Technologia ta pozwala np. na włączenie odpowiednich elementów lokalizacji oprogramowania, aby uzyskać szablony faktur obowiązujące w Polsce. Jest to wygodne zwłaszcza dla firm międzynarodowych, które dawniej musiały tworzyć osobne, własne systemy, aby uwzględnić wymogi prawne na poszczególnych rynkach. Teraz wszystkie te funkcje są dostępne w pakiecie podstawowym. Wspomniany już ERP Infor LN, w swojej standardowej wersji jest dostosowany do lokalnej legislacji aż 35 krajów,– podkreśla.

Jeszcze nie tak dawno wdrożenia systemów klasy ERP w międzynarodowych organizacjach często kończyły się na implementowaniu w każdym kraju różnych narzędzi. Brak centralnego systemu uniemożliwiał pełną integrację organizacji, wygodną analizę porównawczą wyników poszczególnych oddziałów czy rynków, wymianę danych, doświadczeń i dobrych praktyk. Powstawały konglomeraty osobnych spółek, które de facto łączyła tylko nazwa i logotyp. – W zeszłym roku aktywnie wspieraliśmy wymianę oprogramowania klasy ERP u jednego z naszych międzynarodowych Klientów – dodaje Przemysław Domański. – Była to migracja do jednego, centralnego rozwiązania z aż 15 różnych systemów! – Łatwo można sobie wyobrazić, że osobne wdrożenie tych rozwiązań w poszczególnych krajach musiało trwać dobrze ponad dekadę. Kto dziś miałby tyle czasu, wiedząc, jak dynamicznie zmienia się technologia?

Faza gwarancji. Bezpieczna weryfikacja wdrożenia

Zgodnie z założeniami opracowanej przez S&T metody, już po wdrożeniu system projekt przechodzi w fazę bezpłatnej gwarancji wykonanych usług. Jest to czas, w którym Klient ma czas na faktyczną weryfikację wdrożonych rozwiązań i konfiguracji. Na tym etapie konsultanci S&T systematycznie rozszerzają zakres rozwiązania w ramach ustalonego z Klientem zakresu modelowania procesów, tak aby zmaksymalizować wykorzystanie standardów wdrażanej technologii i jej możliwości funkcjonalnych. Ponieważ jest to okres gwarancji, Klient może bez ryzyka finansowego sprawdzić, czy wszystkie wdrożone procesy spełniają założone oczekiwania – i zadbać o dopracowanie jakichkolwiek niedociągnięć, tak aby na koniec otrzymać sprawdzone, dobrze dopasowane rozwiązanie.

Sprawdzony partner kluczem do sukcesu

Chociaż droga do zakończenia wdrożenia systemu ERP może wydawać się długa i wyboista – i w zbiorowej świadomości wciąż potarzane są historie o wieloletnich wdrożeniach zakończonych niepowodzeniem – to przy odpowiedniej metodyce projektowej i dobrych narzędziach proces ten moża znacznie uprościć i skrócić. W tym kontekście kluczowy jest wybór wiarygodnego partnera do realizacji tego przedsięwzięcia, potrafiącego modelować procesy i posiadającego odpowiednią technologię i doświadczenie. S&T ma na swoim koncie ponad 100 dużych wdrożeń światowej klasy systemów ERP producentów Infor oraz SAP. Zaufali nam m.in.: AIC, Grupa Kęty, Grupa APATOR, RAFAKO, Grupa ZPAS (systemy Infor) oraz Agencja Rezerw Materiałowych, Aquanet, L’Oréal czy Uniwersytet Warszawski (systemy SAP).

Zobacz podobne

23.09.2021

Jak wybrać system ERP?

W dzisiejszych czasach niemal każda organizacja wykorzystuje jakiś rodzaj oprogramowania komputerowego, które w mniejszym lub większym stopniu (w zależności od posiadanych funkcji) ułatwia codzienne funkcjonowanie firmy i jej pracowników.
24.08.2021

Dzień Windowsa

Jaki jest najpopularniejszy system operacyjny na świecie? Co do tego chyba nikt nie ma wątpliwości, a ewentualne dyskusje na ten temat zakończy fakt, że w kalendarzu umieszczone zostało jego święto.
01.08.2021

Mikroinstalacje w fotowoltaice – znaczenie i rola inteligentnych liczników

Globalna energetyka przechodzi bezprecedensową transformację. Wraz z rozpowszechnianiem OZE i rozwojem technologii magazynowania energii rosną wyzwania stawiane operatorom systemów dystrybucyjnych. Rozwój fotowoltaiki odgrywa w tym procesie znaczącą rolę.

Zapisz się na newsletter S&T

    Dane są podawane dobrowolnie. Podanie danych oznaczonych gwiazdką (*) jest obowiązkowe do otrzymania newslettera.
    Zgoda oznacza możliwość otrzymywania informacji handlowych dotyczących produktów i usług promowanych przez spółki z grupy S&T AG, jak również informacji marketingowych powstałych we współpracy z naszymi partnerami technologicznymi. Mają Państwo prawo do cofnięcia wyrażonej zgody w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania Państwa danych, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej cofnięciem.
    Jeśli chcą Państwo wycofać zgodę, mogą Państwo tego dokonać tutaj.

    Administratorem Państwa danych osobowych jest właściwa spółka z grupy S&T AG, mająca siedzibę w Polsce. Podane dane osobowe będą przetwarzane w celu prowadzenia działań marketingowych, co jest prawnie uzasadnionym interesem Administratora. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu prawach, znajduje się w Polityce prywatności.