Avatar Grzegorz Juszczyk Network and Security Solutions Architect – Team Leader, S&T

Przyspieszona transformacja na skutek pandemii koronawirusa i związany z nią kryzys jest zjawiskiem wielopłaszczyznowym.

Obok jego najtragiczniejszej, wynikającej z zagrożenia biologicznego strony, pojawia się wiele poważnych implikacji, dotykających funkcjonowania zarówno całych społeczeństw, jak i firm, czy instytucji publicznych.

Aby utrzymać ciągłość funkcjonowania, wiele sektorów – w tym sektor administracji publicznej – zwróciło się w kierunku przyspieszonej cyfryzacji wielu procesów. Praca zdalna, elektroniczny obieg dokumentów, wspólne zasoby w chmurze i wiele innych zadań, z które wyeliminowały konieczność bezpośredniego kontaktu ludzi są obecnie na porządku dziennym.

img

Digitalizacja istotnym elementem przetrwania

W dobie pandemii transformacja cyfrowa była (i wciąż jest) istotnym elementem strategii przetrwania. Jednak ważnym aspektem postępującej cyfryzacji są też związane z nią zagrożenia. Wśród nich niezwykle ważne okazały się te dotyczące cyberbezpieczeństwa. Świat nie był gotowy pod kątem bezpieczeństwa informatycznego na COVID-19.

Już w czerwcu tego roku, zajmująca się cyberbezpieczeństwem firma Bitdefender, ujawniła wyniki badań, w których połowa specjalistów zajmujących się w firmach bezpieczeństwem informatycznym przyznała, że ich organizacje nie miały planu awaryjnego na wypadek sytuacji podobnej do epidemii COVID-19. Co więcej, aż 86% z nich przyznało, że w ostatnim czasie wzrosła częstotliwość cyberataków!

Inny globalny lider branży, firma F5, donosi, że od marca bieżącego roku , w miarę jak rozpoczęły się lockdowny w kolejnych państwach, gwałtownie wzrosła liczba incydentów naruszenia bezpieczeństwa informatycznego. Według danych F5, liczba zgłoszonych w kwietniu ataków była trzykrotnie wyższa niż poprzednich latach. W lipcu liczba ataków była dwukrotnie wyższa niż w analogicznym okresie 2019 r.

Problem dotyczy także instytucji administracji publicznej. Doniesienia o zwiększonej liczbie  incydentów naruszenia bezpieczeństwa informatycznego w tym sektorze napływają z całego świata.

Brytyjskie Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa podsumowało w listopadzie swoją aktywność, informując, że udaremniło 723 cyberataki na instytucje publiczne w okresie od 1 września 2019 r. do 31 sierpnia 2020 r., z czego około 200 związanych było z sytuacją epidemiologiczną. Dla porównania – w ostatnich trzech latach od uruchomienia obsługiwały średnio 602 incydenty rocznie.

Kolejnym przykładem może być Nowa Zelandia. Według doniesień tamtejszej prasy, prawie jedna trzecia wszystkich „poważnych” ataków cybernetycznych w Nowej Zelandii była wymierzona w sektor publiczny: jak podało Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa tego kraju,  w latach 2019-2020 zarejestrowano 339 incydentów naruszenia bezpieczeństwa informacyjnego i 113 z nich dotyczyło organizacji sektora publicznego. Niedawno z polskich mediów zajmujących się tematyką cyberbezpieczeństwa mogliśmy dowiedzieć się o pladze cyberataków na szpitale, policję i spółkę miejską w Montrealu, czy ataku typu ransomware na szpital w Dusseldorfie. Dramatyczne doniesienia na temat największego w historii cyberataku na instytucje publiczne dotarły do nas ostatnio z Brazylii.

img

Zagrożenia nie omijają Polski

Przykłady można mnożyć, a cyberprzestępcy nie omijają również Polski. Jak instytucje publiczne dbają o bezpieczeństwo informatyczne? Zapewne jest różnie. Wiemy na przykład, ile do nadrobienia w tym zakresie mają placówki edukacyjne, bowiem jak informuje CERT Polska, tylko 44% stron polskich placówek oświatowych miało poprawnie skonfigurowany certyfikat TLS służący do szyfrowania połączenia, a aż 94% stron szkół nie posiadało poprawnie skonfigurowanych mechanizmów bezpieczeństwa pozwalających na ochronę przed podszywaniem się pod adresy email w ich domenach.

Zobacz podobne

23.09.2021

Jak wybrać system ERP?

W dzisiejszych czasach niemal każda organizacja wykorzystuje jakiś rodzaj oprogramowania komputerowego, które w mniejszym lub większym stopniu (w zależności od posiadanych funkcji) ułatwia codzienne funkcjonowanie firmy i jej pracowników.
24.08.2021

Dzień Windowsa

Jaki jest najpopularniejszy system operacyjny na świecie? Co do tego chyba nikt nie ma wątpliwości, a ewentualne dyskusje na ten temat zakończy fakt, że w kalendarzu umieszczone zostało jego święto.
01.08.2021

Mikroinstalacje w fotowoltaice – znaczenie i rola inteligentnych liczników

Globalna energetyka przechodzi bezprecedensową transformację. Wraz z rozpowszechnianiem OZE i rozwojem technologii magazynowania energii rosną wyzwania stawiane operatorom systemów dystrybucyjnych. Rozwój fotowoltaiki odgrywa w tym procesie znaczącą rolę.

Zapisz się na newsletter S&T

    Dane są podawane dobrowolnie. Podanie danych oznaczonych gwiazdką (*) jest obowiązkowe do otrzymania newslettera.
    Zgoda oznacza możliwość otrzymywania informacji handlowych dotyczących produktów i usług promowanych przez spółki z grupy S&T AG, jak również informacji marketingowych powstałych we współpracy z naszymi partnerami technologicznymi. Mają Państwo prawo do cofnięcia wyrażonej zgody w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania Państwa danych, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej cofnięciem.
    Jeśli chcą Państwo wycofać zgodę, mogą Państwo tego dokonać tutaj.

    Administratorem Państwa danych osobowych jest właściwa spółka z grupy S&T AG, mająca siedzibę w Polsce. Podane dane osobowe będą przetwarzane w celu prowadzenia działań marketingowych, co jest prawnie uzasadnionym interesem Administratora. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu prawach, znajduje się w Polityce prywatności.